Ana Sayfa DİYARBAKIR 9 Ocak 2017 784 Görüntüleme

‘Çukur ve barikat siyaseti Silvan halkı ve esnafını mağdur etti’

HÜDA PAR GİK üyesi Vedat Turgut başkanlığındaki partili heyet, özyönetim ilanları ve çukur-barikat siyaseti sonrası yaşanan çatışmalar nedeniyle mağduriyetlerin yaşandığı Silvan’da esnafı ziyaret ederek sorunlarını dinledi. Ziyaretten duyduğu memnuniyeti ifade eden esnaf ise çukur ve barikat siyasetinin en çok kendilerini mağdur ettiğini ifade etti.

Turgut’a, Diyarbakır İl Başkanı Şeyhmus Tanrıkulu ile il ve ilçe teşkilatından kalabalık bir heyet eşlik etti.

HÜDA PAR heyetinin ziyaretinden büyük memnuniyet duyduğunu belirten esnaf, bölge olarak çok büyük bir mağduriyetin içerisinde olduklarını belirterek bu dönemde halk olarak ihtiyaç duydukların en önemli şeyin huzur olduğunu söyledi.

“Çukur ve barikat siyaseti Silvan halkını en başta da esnafını mağdur etmiştir”

“İnsanlar birbirine tahammül etmesini bilmeli” diyerek örgütün bölgedeki ötekileştirici uygulamalarına sert tepki gösteren bir esnaf sözlerine şöyle devam etti:

“Kavga ve gürültü istemiyoruz. Çukur ve barikat siyaseti Silvan halkını, en başta da esnafını mağdur etmiştir. Şehir merkezlerinde hayat durmuş, esnafın yoğun olarak iş yaptıkları caddeler güvenlik gerekçesiyle günlerce kapatılmıştır. Güvenlik önlemleri abartıldığında hem esnafı sıkıntıya sokmakta, hem de halkta bir tedirginlik meydana getirmektedir.”

Olayların bu noktaya gelmeden önce devletin bunun önlemini alması gerektiğini belirten esnaf, “Ancak böyle bir önlem alınmadı. Esnaf iş yapamaz hale geldi. Çek ve senetlerimiz geri dönüyor. Buna acil olarak bir çözüm getirilmelidir. Bunun yanı sıra Silvan da elektrikler çoğu zaman kesiktir. Şu anda dahi görüyorsunuz ki Silvan’ın en işlek caddesi olan burada elektrikler yok. Bu elektrik sorununun da bir an önce halledilmesini istiyoruz.” dedi.

“Halkımızın sesi olmak istiyoruz”

Esnafın sıkıntılarını dinledikten sonra basına bir değerlendirme yapan GİK üyesi Vedat Turgut, parti olarak bir program dâhilinde halkı ziyaret ettiklerini söyledi.

Turgut, “Halkımızın sorun ve sıkıntılarını dinliyoruz. Esnaflarımızın sıkıntıları ile hemhal olmak için bu ve benzeri ziyaretlerimiz devam edecek. İstiyoruz ki esnaflarımızın sıkıntıların hafifletme adına bir şeyler yapalım. Yaptığımız bu ziyaretler neticesinde tespit ettiğimiz sıkıntıları raporlaştırarak kamuoyuyla paylaşıyor, yetkili mercilerin dikkatlerini buraya çekmeye çalışıyoruz. Yani bir anlamda halkımızın sesi olmak istiyoruz.” ifadelerini kullandı.

“HÜDA PAR olarak sıkıntınızı gidermek ve derdinize ortak olmak istiyoruz”

Yaşanan çatışma süreci sonrası halkın sorunlarını gündeme taşıyarak ilgili mercilere ilettiklerini belirten Turgut, “Bu sıkıntıları giderilmesi için yetkilileri harekete geçirmek istiyoruz. Diğer ilçelerimizi ve bölgede bulunan farklı illerimizde bulunan esnaflarımızın sorunlarını da dinledik. Sıkıntılar genellikle aynıdır. Bölgede yaşanan çatışmalar, barikat ve çukur siyasetinin beraberinde getirdiği sorunlardır ve bu sorunların daha da ağırlaşmasının sebebi ise hükümetin yanlış uygulamalarıdır. HÜDA PAR olarak sıkıntınızı gidermek ve derdinize ortak olmak istiyoruz.” dedi.

“Bölgemizin huzur ve selameti için yoğun bir çaba içerisindeyiz”

Esnaf ziyareti sonrası HÜDA PAR Silvan İlçe Teşkilatında parti üyelerine yönelik düzenlenen seminerde konuşan GİK üyesi ve Diyarbakır İl Başkanı Şeyhmus Tanrıkulu ise, HÜDA PAR’ın misyonu ve vizyonu ile yepyeni bir siyaset anlayışı ortaya koyduğunu söyleyerek, 4 yıllık süreçte sürdürdükleri müsbet siyasetin topluma kazandırdıklarına vurgu yaptı.

Yaşanan çatışmaların bölgede çok büyük kayıplara sebebiyet verdirdiğini söyleyen Tanrıkulu, çukur ve barikat siyasetinin dış güçler tarafından yerli işbirlikçilerine yaptırılan ve bölge halkını büyük bir felaketle karşı karşıya bırakan bir girişim olduğunu söyledi.

Tanrıkulu, “HÜDA PAR olarak bu oyunları bozmak istiyoruz. Bölgemizin huzur ve selameti için yoğun bir çaba içerisindeyiz ve inşallah doğru bildiğimiz yolda da devam edeceğiz.” dedi

Seminer sonrası Silvan’ın Aşağıveysi (Wesika) ile Beypınar (Féra) köylerini ziyaret eden HÜDA PAR heyeti, köy ziyaretleri sonrası ilçeden ayrıldı. (Fikret Özkan- İLKHA)

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Tema Tasarım | Osgaka.com