Ana Sayfa DİYARBAKIR 20 Ocak 2017 582 Görüntüleme

Diyarbakır’daki saldırıda zarar görenlere yardım yapıldı.

Diyarbakır’ın Bağlar ilçesinde 4 Kasım 2016 tarihinde Emniyet Müdürlüğü Ek binasına düzenlenen bombalı saldırıda zarar gören vatandaş ve esnafa, Valilik tarafından 51 milyon 767 bin 33 lira yardım yapıldı.

Diyarbakır Valisi Hüseyin Aksoy adına yapılan yazılı açıklamada, saldırı sonucunda evleri ağır hasar gören 811 aileye 18 milyon 822 bin 56 lira 20 kuruş, evleri küçük çaplı zarar gören 4 bin 457 aileye ise 4 milyon 292 bin 501 lira yardım yapıldığı belirtildi.

İş yeri ve ürünleri ağır hasar gören 2 bin 86 esnafa, 5 milyon 628 bin 707 lira 94 kuruş ödendiği ifade eden Aksoy,  saldırı anında bölgede bulunup araçları hasar gören 295 kişiye, toplam bir milyon 800 bin 532 lira 63 kuruş yardımda bulunulduğunu söyledi.

Saldırının ardından zarar gören vatandaşların mağduriyetinin giderilmesi için çalışmalar başlatıldığını söyleyen Aksoy, “Mesai mefhumu gözetmeksizin yapılan çalışmalar sonucunda toplam bedeli 30 milyon 543 bin 797 lira 77 kuruş olan ve 7 bin 649 dosyadan oluşan hasar tespiti yapılmıştır. Bu kapsamda Başbakanlığımız tarafından gönderilen 7 milyon 664 bin 456 lira 44 kuruş ödenek Bağlar Kaymakamlığına aktarılarak vatandaşlarımıza ödenmiştir. Bunun yanında; Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü tarafından oturulamaz ve kullanılamaz raporu verilen 8 apartmanda bulunan 194 daire ile 16 iş yerinin bedeli olan toplam 13 milyon 526 bin 600 liralık tutar, 5 bin 233 sayılı kanun kapsamında valiliğimize aktarılarak hak sahiplerine ödenmeye başlanmıştır ve bu ödemelere devam edilmektedir. Ayrıca patlama nedeniyle evi kullanılamayacak derecede hasar gören ve kalacak hiçbir yeri olmayan 53 vatandaşımızı otellerde misafirimiz ettik ve halen bazılarını misafir etmekteyiz. Bu harcama için Başbakanlık tarafından gönderilen ve Valiliğimiz tarafından aktarılan ödenekle Bağlar Kaymakamlığı tarafından 32 bin 179 lira ödenmiştir.” dedi.

Saldırının ardından Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğünce Psiko-Sosyal Destek ekiplerinin oluşturulduğu söyleyen Aksoy şu ifadeleri kullandı:

“04.11.2016 – 08.12.2016 tarihleri arasında: Sosyolog, Psikolog, Sosyal Çalışmacının bulunduğu 3’er meslek elemanından oluşan 10 adet Psiko-Sosyal Destek ekiplerince, 370 aile ile görüşme gerçekleştirilirmiş olup, 342 aileye Psiko-Sosyal Destek sağlanmıştır. Bu ailelerden; 274’üne kira ve temel ihtiyaçlarının karşılanması konusunda Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Başkanlıklarına, 182 aileye yaşadıkları olaydan dolayı psikolojik tedavi verilmesi amacı ile Diyarbakır Kamu Hastaneleri Genel Sekreterliğine, medikal tedaviye ihtiyacı olan 37 vatandaşın tedavisi için Diyarbakır Kamu Hastaneleri Genel Sekreterliğine, Eğitimi aksayan 25 çocuğun eğitime devam etmesi için Diyarbakır İl Milli Eğitim Müdürlüğüne yönlendirilmeleri sağlanmıştır. Sosyo-Ekonomik yoksunluk içerisinde olduğu tespit edilen 251 ailenin Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığımızın Sosyal ve Ekonomik Destek hizmetinden faydalanmasına ilişkin çalışmalar başlatılmıştır. Patlamada şehit olan 10 vatandaşımızın aileleri ziyaret edilmiş, şehit yakınlarının 2828 Sayılı Sosyal Hizmetler Kanunu’na dayanılarak çıkarılan Sosyal ve Ekonomik Destek Hizmetlerinden faydalanması için gerekli işlemlere başlanmıştır. Şehitlerimizin yakınlarına yönelik ilgili kanun kapsamında istihdam işlemleri başlatılmıştır.”

Saldırıda 4 okulun hasar gördüğü ifade eden Aksoy, “Milli Eğitim Müdürlüğümüzün bünyesinde kurulan kriz merkezinde yürütülen çalışmalar sonucunda 4 okulumuzda 102 dersliğin hasar gördüğü tespit edilmiştir. Hasar gören okulların onarımları hızlı bir şekilde tamamlanmıştır ve olayın 2 gün sonrası olan 07.11.2016 Pazartesi gününden itibaren de tüm okullarımızda eğitim öğretim kesintisiz olarak devam etmektedir. Bizler devlet olarak yaşanan terör olayının izlerini silmek adına her zaman vatandaşlarımızın yanında olduk ve olmaya devam edeceğiz. İmkânlar dâhilinde bütün vatandaşlarımıza devletin sıcak elini uzatmaya devam edeceğiz. Vatandaşlarımızın mağduriyetini gidermek ve Diyarbakır’ın refah seviyesini daha yukarılara taşımak adına çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Devletimiz vatandaşlarımızın güvenliği adına her türlü çalışmayı yapmaya ve önlemi almaya devam edecektir. Bundan hiç kimsenin şüphesi olmasın” dedi.

Hatırlanacağı üzere, Emniyet Müdürlüğü Ek Hizmet binasına düzenlenen bomba yüklü araç saldırısında 13 kişi hayatını kaybetmiş, 378 kişi yaralanmıştı. (İLKHA) 

Batman'da miting ve yürüyüş alanları yeniden belirlendi

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Tema Tasarım | Osgaka.com