Telefon
WhatsApp
​Anneye gitmenin boşanma sebebi sayılmasına tepkiler devam ediyor

Bir süredir geçimsizlik yaşayan çift Aile Mahkemesi'ne müracaat ederek karşılıklı boşanma davası açtı. Aile Mahkemesi; erkeği ağır, kadını hafif kusurlu kabul ederek her iki tarafın davasının kabulü ile boşanmalarına karar verdi. 

Türkiye’de aile dinamitleri sarsılıyor, bin bir zahmetle kurulan yuvalar bir çırpıda mahkeme kararı ile yıkılabiliyor. Mahkeme, eşin sürekli akşamları iş çıkışından sonra annesinin evine gitmesini boşanma sebebi saydı.

Mahkemenin vermiş olduğu karara tepki gösteren Siirt halkı, verilen kararın adalette, hakkaniyete uygun düşmediğini ve bunu yargıya hakaret olduğunu belirtiler.

Eşin annesini ziyaretten ötürü boşanma davası açması akıl almaz bir olay

Hâkimin böyle bir karar alması hem insani, vicdani hem de dini olarak yok hükmünde olduğunu ifade eden Hamza Kezer, bu kararın adaleti ayaklar altına aldığına dikkat çekti.

Kezer, “Anneler kutsal bir varlıktır, Peygamber Efendimiz buyuruyor ki 'Cennet annelerin ayakları altındadır.' Allahu Teâla da şöyle diyor; 'anne ve babanıza karşı öf bile demeyin' İslam dininin mensubu olmamızdan dolayı annenin kıymetini yerle gök arasına sığdırmaya çalışsak ta kıymetini veremeyiz. Çünkü anneler cennet kapımızın anahtarıdırlar. Bu bayanın bu sebepten ötürü eşine boşanma davası açmasını aklım almıyor. İnsanlıktan nasibini almamış böylesi eşler varsa vay bu gelecek neslin haline. Hakim çok absürt bir karar almıştır.” dedi.

Mahkemenin kararı yanlış ve aileyi dağıtmaya yöneliktir

"Toplum olarak birada olmamızın ana nedeni ailedir, temel aileden başlar, aile anlayışı olmazsa millette olamayız." diyen Hacı Oğuz, tepkisini şu şekilde dile getirdi:

“Mahkemenin vermiş olduğu karar yanlış bir karardır, bir evlat annesinden asla koparılamaz. Kimse evlat ve anne arasına giremez, mahkemenin bunu suç sayıp boşanma sebebi olarak kabul etmesi çok abes bir karardır, akla sığacak bir şey değil, bana göre çok yanlış bir karar. Bu şekilde kararlar verilerek aileyi darmadağın ediyorlar, bunu mantıkta, insanlıkta kabul etmez. Bizim inancımızda, kültürümüzde aile çok kutsaldır. Bu şekilde bir anlayış başını alıp gider.”

Hâkimin verdiği karar bir saçmalık, nasıl boşarsın?

"Eşine şiddet yok, vurmak, kırmak yok ama buna rağmen kocanın anne ziyareti suç sayılmış.” diyen Gurbet Seçen, kanunların bu topluma uymadığına dikkat çekti.

Seçen, “Anne babanı ziyaret et, eğer eşin buna karşı çıkıyorsa eşini evladını terk et ama anneni terk etme şeklinde Allah emrediyor. Anne baba razı olmadan cennete giremezsin, karar bir saçmalık, nasıl boşarsın? Ben kararın arkasında başka nedenler arıyorum, adam dostuna gitmemiş ki annesini ziyaret etmiş, bu durumda kadınlar her yerde halklı, öyle bir kanunumuz var ki kadını en ön plana yerleştirdiler. Kadına şiddet yok, sadece annesini ziyarete gitmiş, mahkemenin aldığı karar çok saçma boşamaması gerekirdi, tarafları bir araya getirip uzlaştırabilirdi, bir aile daha dağıldı.” ifadelerini kullandı.

"Kişi evlendikten sonrada anne ve babasını ziyaret etmek zorundadır"

"Ben şahsen böyle bir düşüncede olan bir kadınla evlenemem" diyen Nuri Çoban da düşüncelerini şu şekilde paylaştı:

Mahkemenin verdiği karar çok saçma, bir insan annesini ziyaret etmeyecekse kimseyi ziyaret etmesin kadın, erkek her birey annesini ziyarete gider, bu çok normal bir davranıştır. Çünkü evlenmeden önce bir aile hayatı vardır, kişi evlendikten sonrada anne ve babasını ziyaret etmek zorundadır. Bu kişiden kişiye değişen bir olay değil ki, yanlış bir karar ve bence bu şekilde aileler dağılıyor, ben bu şekilde düşünen biriyle evlenmem.

"Mahkeme bu yanlıştan dönmesi gerekir, zaten anne bizim her şeyimizdir, anne olmazsa hiçbirimiz olur muyduk?" şeklinde soru yönelten Necmettin Dayan ise “Bu bir hakaret değil mi? Bu kararı alan hâkim yargıya, adalete hakaret etmiştir.” dedi. (İLKHA)

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!

eczane

Reklam

Yazarlarımız

Bismil Nöbetçi Eczaneler

E-Bülten Aboneliği