Telefon
WhatsApp
Aşı olmayanlar için PCR testi zorunluluğu yarın başlıyor

Daha önce İçişleri Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı ve MEB'in yayınladığı genelgeler ile bundan böyle okullar, şehirlerarası yolculuklar, maç, sinema, konser ve tiyatro gibi toplu alanlara girişte negatif PCR test sonucu gösterme zorunluluğu yarın itibariyle başlıyor.

Konu hakkında yazılı bir açıklama yapan Batman İl Sağlık Müdürü Dr. Mehmet Hakan Pamukçu, vatandaşları uyardı.

Açıklamasında halkı aşı olmaya çağıran Pamukçu, "6 Eylül Pazartesi itibariyle salgınla mücadelede yeni bir döneme giriyoruz. Bakanlığımızın belirttiği gibi, insanları bir araya getiren birçok sosyal etkinlikte ve özel aracınız dışında yapacağınız tüm seyahatlerde artık aşı olmayan vatandaşlarımız, sonucu negatif olan PCR test sonucu göstermek zorundadır, aksi takdirde açık veya kapalı alanda yapılan etkinliklere katılamayacaklar. Bu nedenle, Batmanlılar bu sıkıntıyla karşılaşmamak ve güvende olmak adına, önceki gün yüzde 65 aşılama oranıyla başardığımız sarı renge geçişimizi, hızlı bir şekilde yüzde 75'in üzerine çıkararak sağlığımızı mavi renk ile taçlandıralım. Unutmayalım ki, zorunlu PCR testinin yanı sıra, önümüzdeki kış aylarında kapalı alanlarda çok daha fazla zaman geçireceğiz ve bizi güvende tutacak tek şey aşı olacak." dedi.

“Tokalaşma ve sarılmaya dikkat”

Yarın uygulamaya geçecek olan yeni süreç için laboratuvarlarda hazırlıkların tamamlandığını ifade eden Pamukçu, son dönemlerde vatandaşlar arasında hızla yayılan tokalaşma ve sarılmaya da dikkat çekti.

Pamukçu şöyle dedi: "Batman olarak Coronavirus’e karşı çok sıkıntılı günler yaşıyoruz. Vaka sayılarının yüksekliği, yatan hasta ve ağır hasta sayılarının üç haneli rakamlara ulaşması ve maalesef her gün büyük üzüntüyle verdiğimiz can kayıplarımızı artık hemşehrilerimiz biliyor. Bu ağır tabloyu düzeltmek, bizden çok vatandaşlarımızın elinde. Özellikle son dönemlerde tokalaşma ve sarılmaların yeniden ciddi bir biçimde arttığını görüyoruz. Vatandaşlarımızdan önemle rica ediyorum; kültürümüzün önemli bir parçası olan bu sevgi gösterme biçimini lütfen ama lütfen, salgından tam anlamıyla kurtulana kadar askıya alalım. Karşımızdakine sevgimizi göstermeyi düşünürken, Coronavirus’un en fazla yayılım gösterdiği hareketleri yaptığımızı unutmayalım.”(İLKHA)

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!

eczane

Reklam

Yazarlarımız

Bismil Nöbetçi Eczaneler

E-Bülten Aboneliği