Telefon
WhatsApp
Batman Sağ-Çev Başkanı Dursun: Halk sağlığını tehdit eden faktörler bertaraf edilmeli

Halkın sağlık konusunda yeteri kadar bilinçlendirilmesi gerektiğini belirten Dursun, “Halk Sağlığı Haftası, Sağlık Bakanlığı tarafından her sene 3-9 Eylül tarihleri arasında kutlanmaktadır. Bu hafta ile amaçlanmak istenen halkın sağlığının ehemmiyetini bununla beraber hekimlik hizmetlerinin önemini vurgulamaktır. Buradaki en büyük gaye tabi ki toplumun sağlığını bireyler hastalanmadan önce koruyabilmek, basit tedbirler ve önlemlerle doktora gitmeden, ilaca ihtiyaç duymadan sağlık sorunlarını atlatabilmesini sağlamaktır. Bu da halkın yeterince bilinçlendirilmesi ile olur.” dedi.

Tedbirlerin başında hijyen ve temizlik geldiğini ifade eden Dursun, “Bunun yanı sıra erken tanı ve teşhis, obezite, diyabet ve tütün ile mücadele hizmetlerinin yürütülmesi, belediyelerce halka temiz ve sağlıklı su kullanımının sağlanması gibi pek çok konuda halkın sağlığının korunmasını sağlamaktır. Halk sağlığını tehlikeye atan bazı faktörlerin bertaraf edilmesi için çalışmalar yapılmalıdır. Bunun için de her kurum ve kuruluşun üzerine düşen görevleri özveri ile yerine getirmesi gerekmektedir. Bunlar halk sağlığında en büyük etken olan yeşil alan ve temiz havanın oluşması için gerekli çalışmaların yapılması, belediyelerin çevre temizliğine dikkat etmesi, hastalık yayan haşerelerin yok edilmesi gibi.” değerlendirmesinde bulundu.

Açıklamasının devamında Dursun, “Sağlık ve Çevrecilik Derneği olarak ilk günden beri ‘Sağlıklı birey temiz çevre’ düsturuyla her zaman halkımızın yanında olduğumuzu beyan etmişiz. Bu vesile ile halk sağlığına gönül veren başta tüm sağlık çalışanlarımızın ve vatandaşlarımızın halk sağlığı haftasını tebrik ediyor, özellikle Covid-19 salgınına karşı verdikleri özverili mücadele için tüm sağlık çalışanlarına şükranlarımızı sunuyoruz.” ifadelerini kullandı.(İLKHA)

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!

eczane

Reklam

Yazarlarımız

Bismil Nöbetçi Eczaneler

E-Bülten Aboneliği