Telefon
WhatsApp
Batman Üniversitesi Rektörü Demir'den akademik ziyaretler

9-10 Eylül 2021 tarihlerinde İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, İslami İlimler Fakültesi, Mühendislik-Mimarlık Fakültesi, Teknoloji Fakültesi, Teknik Eğitim Fakültesi ve Güzel Sanatlar Fakültesi akademik personeli ile bir araya gelen Demir, üniversitenin yeni akademik yıla yönelik çalışma takvimini ve ulaşılması planlanan hedeflerini anlattı.

“Derslerin yüzde 40’ı online yüzde 60’ı yüz yüze olacak”

Akademik takvim içerisinde belirlenen tarihlere özen gösterilmesini ve planlamaların bu takvim çerçevesinde yapılması gerektiğini kaydeden Demir, "Yaşanan salgınla birlikte online eğitim artık hayatımızın bir parçası haline geldi. Biz de senatomuzda alınan karar gereği hibrit eğitim modeli uygulamaya karar verdik ve derslerin yüzde 40’ını online yüzde 60’ını ise yüz yüze olarak işleyeceğiz. Pandemiye yönelik tüm hazırlıklarımızı tamamladık ve kampüsümüz öğrencilerimiz için hazır. Kurallara uyulması hassasiyetle üzerinde durduğumuz konulardan biri." diye konuştu.

“Kaliteyi kurum kültürü haline getireceğiz”

Eğitimde kaliteye yönelik yapılan çalışmalar hakkında da bilgilendirmelerde bulunan Demir, kalite konusunun geniş bir konu olduğunu ve kaliteyi kurum kültürü haline getirmeye çalıştıklarını kaydetti.

Batman Üniversitesi akademik personelinin projeler geliştirmesini ve bu çalışmalarının özendirilmesi gerektiğini ifade eden Demir, şunları kaydetti:

Akademik çalışmalarımızı artırarak çalışmalarımıza nitelik kazandırmalıyız. Öğrencilerimizi geleceğe hazırlarken bu çalışmalarımız onların da hayatlarına ışık tutmalı. Onların bilgi ve beceri birikimini sağlayarak hem akademik hem de entelektüel kazanımlarla buradan mezun olmaları asli görevimizdir. Program içeriklerimiz zengin ve öğrenmeye yatkın olmalı. Öğrencilerimizin girişimci yönlerini ortaya çıkararak onları farklı alanlarda bilgi ve beceri sahibi olmaları konusunda yönlendirmeliyiz. Öğrencilere danışmanlık yaparken aynı zamanda onlara rehber de olmalıyız.

“Öğrencilerimizin faydasına olacak her çalışma bizim için kıymetli ve önemlidir”

Batman Üniversitesinde göreve geldikleri günden bu yana birçok projeyi hayata geçirdiklerini anlatan Demir, SOLİPAY uygulaması hakkında bilgi vererek bu uygulamanın öğrencilere sağladığı faydalardan bahsetti.

Demir, "Pandemi nedeniyle fiziksel olarak bir araya gelemesek de yaptığımız webinarlar sayesinde öğrencilerimizi konusunda uzman kişilerle bir araya getirmeye çalıştık. Bu dönemde de öğrencilerimizin faydasına olacağına inandığımız çok sayıda webinar gerçekleştirme hedefimiz var. Sizlerin de bu konuda öğrencilerin kazanımlara göre webinarlar düzenlemenizi istiyoruz. Öğrencilerimizin faydasına olacak her çalışma bizim için kıymetli ve önemlidir." ifadesini kullandı.

“Yayınevimizde basılacak ilk kitabın ön sözü Sayın Cumhurbaşkanımızın kaleminden”

Batman Üniversitesinin hem fiziki hem de akademik anlamda büyümesini sağlamak için yaptıkları çalışmaları anlatan Demir, Diş Hekimliği Fakültesi kurulması ve Sağlık Yüksekokulunun Sağlık Bilimleri Fakültesine dönüştürülmesiyle birlikte sağlık alanında önemli adımlar atacaklarını söyledi.

Enstitülerin tek bir çatı altında toplanmasıyla birlikte hibrit ve interdisipliner çalışmalar yapıldığını aktaran Demir, "Batman Üniversitesi bünyesinde bir yayınevi kurarak ilk kitabımızı baskı aşamasına getirdik. Bu kitabımızın ön sözü ise Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından yazıldı. Bu üniversitemiz için onur verici bir durum. İkinci kitabımız için de hazırlıklarımız yoğun bir şekilde sürüyor." dedi.

“Enerji alanında pilot üniversite olmak için hızla çalışıyoruz”

Batman Üniversitesi bünyesinde kurulan TEKNOKENT binasının inşaatının da kısa süre sonra tamamlanacağını belirten Demir hem inşaat hem de mevzuatla ilgili konularda yoğun bir çalışma yaptıklarını vurguladı.

Hacettepe Üniversitesi ile mentörlük anlaşması yapıldığını ve Hacettepe Üniversitesinin bilgi birikiminin Batman Üniversitesine yol gösterici olduğunu ifade eden Demir, açıklamalarına şu şekilde sürdürdü:

"İhtisaslaşma alanında bölgesel kalkınmaya katkı sağlamak adına önemli girişimlerde bulunduk. Enerji alanında pilot üniversite olmak için YÖK’e başvurularımızı yaptık ve ilk aşama olan dosya elemesini başarıyla tamamladık. Bu süreci hayata geçirdiğimizde üniversitemizi 10-15 yıl kadar ileriye taşıyacağız. TPAO ile 'Biz Bize Kariyer' protokolünü imzaladık ve bu protokolden öğrencilerimiz de kurumsal olarak faydalanacaklar. Kütüphanemiz bünyesinde süper bilgisayar laboratuvarı kurarak bu laboratuvarı da öğrencilerimizin kullanımına sunduk.”

“Fiziki ve akademik alanda çok sayıda çalışmayı tamamladık”

Bilimsel alanda da önemli çalışmalar yaptıklarını anlatan Demir, Enerji Zirvesi Çalıştayı düzenlediklerini ve zirveye katılan kurumların Batman Üniversitesinden rapor istediklerini söyledi.

Düzce Üniversitesi ile ortaklaşa “Mavi Vatan-Kıbrıs” online çalıştayını gerçekleştirdiklerini ve bu çalıştayın başarılı sonuçlar doğurduğunu belirten Demir, "Katılımcı bir anlayışla üniversitemiz öğrencileri ve personeli ile birlikte üniversitemizin yeni mottosunu 'Bilgiyi Enerjiye Dönüştüren Üniversite' olarak belirledik. 'Batman Üniversitesi Seni Bekliyor' temalı tanıtım günleri düzenledik ve bu tanıtımları sürekli hale getireceğiz. Teknoloji Fakültemizin ikmal ihalesine çıkıldı ve yakında bu konuda sonuca ulaşacak. Böylelikle fiziki alanlarımızda genişlemeler de olacak. Borsa İstanbul ile kurumsal iş birliği kurduk ve üniversitemiz bünyesinde BISTLAB kurulacak. Küresel ölçekteki çalışmalarımızı da artırarak uluslararası mobilizasyonu sağlamak adına ERASMUS Anlaşmalarımızı imzaladık. Yeni anlaşmalarımız için de görüşmelerimiz devam ediyor." diye konuştu. (İLKHA)

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!

eczane

Reklam

Yazarlarımız

Bismil Nöbetçi Eczaneler

E-Bülten Aboneliği