Telefon
WhatsApp
Bu köyde herkes geçimini fide yetiştiriciliğinden sağlıyor
300 X 250 Reklam Alanı

Verimli toprakları ve iklim koşulları nedeniyle 1990'lı yıllarda fidan yetiştiriciliğine başlanan Siirt'in Baykan ilçesine bağlı Ulaştı köyünün bu alandaki ünü her geçen gün artıyor.

Yaklaşık 74 üretici ailenin bulunduğu köyde, her yıl yaklaşık 40 milyon fide üretiliyor. Burada üretilen fideler Doğu Anadolu Bölgesine gönderiliyor. Köylüler tarafından yapılan fide üreticiliği sonrasında ise köyün geçim kaynağı adeta fide üreticiliğinden sağlanıyor.

Genci yaşlısıyla herkesin bu iş sayesinde geçimini sağladığını ifade eden Fidan yetiştiricisi Taner Hazar, devletin de kendilerine destek sağladığını kaydetti.

"Yetiştirdiğimiz fideleri Doğu Anadolu Bölgesine gönderiyoruz"

Hazar, "Yaklaşık 5 ay boyunca fide dikimi ile uğraşıyoruz. Gelirimizin tamamı fide, domates, biber patlıcan gibi sebzelerden geliyor. Yetiştirdiğimiz fideleri Doğu Anadolu Bölgesine gönderiyoruz, müşteriler bizden memnun olduğu için biz de kazanıyoruz, onlar da kazanıyor. Köyümüzün toprağı çok verimli. Fide ekimi bittikten sonra seralarımızda salatalık, yeşil soğan ekiyoruz. 6-7 dönüm arazim var, köyde yaklaşık 500 dönüm fide ekiliyor. Devlet de bize serada destek verdi. Naylon ve malzemelerin yüzde 30'unu biz, yüzde 70'ini ise devlet karşıladı. Bundan çok memnunuz. Salgın olmasaydı hiçbir sıkıntı olmaz, fidemizi güzel bir şekilde satardık. Sadece bir eksiğimiz var, yolumuz olsa her şey çok güzel olacak." ifadelerini kullandı.

Özcan Hazar

"Devlet destek verdi bizler de işimizi büyüktük"

Ailesinin tamamının fide işiyle uğraştığını ve ekmeği topraktan kazandıklarını ifade eden Özcan Hazar, şöyle konuştu:

Köyde çiftçilik yapıyorum, gece gündüz fide işiyle uğraşıyoruz. Kendi arazimizde, domates, biber, patlıcan gibi bütün sebzelerin fidelerini üretiyoruz ve daha sonra Doğu Anadolu Bölgesine veriyoruz, devlet bize sera naylonu ve malzeme desteğinde bulundu, bizler de işimizi büyüttük. Yıllık kazancımız iyidir, ekilen arazilerin büyüklüğüne göre herkesin geliri değişiyor.

Nurcan Hazar

"9 çocuğum var hepsi de bu işi yapıyor"

"İşimiz çok zor, bazen yorgunluktan bitiyoruz, ayağa kalkacak halimiz kalmıyor." diyen 9 çocuk annesi Nurcan Hazar, toprakla uğraşmanın zorluğunu şu sözlerle ifade etti:

Çocuklarımla birlikte fide ekiyoruz, bütün geçimimizi bu şekilde sağlıyoruz. Fide ekimi olmasaydı geçinemezdik. 9 çocuğum var hepsi de bu işi yapıyor. Sabahın erken saatlerinde geliyor akşama kadar toprağın içinde çalışıyoruz. Küçük bir kızım evde kalıyor ve evin işini de o yapıyor. Akşam yemeğini yapamadığımız zaman da oruçlu olduğumuz için dışardan istiyoruz.

Ulaştı Köyü Muhtarı Cemal Hazar

"Bu köyde yaklaşık 40 milyon deste fide ekiliyor"

Köyün 550 kişilik nüfusunun tamamının fide işiyle uğraştığını belirten köy Muhtarı Cemal Hazar, "Yazın fide dikiyoruz ve diktiğimiz fideleri Doğu Anadolu Bölgesinin tamamına gönderiyoruz. Kışın ise seralarda yeşil soğan, maydanoz, roka gibi bütün yeşillikleri üretip Siirt, Diyarbakır ve çevre illere gönderiyoruz. Bu köyde yaklaşık 40 milyon deste fide ekiliyor, tanesini 1,5 TL'den hesaplarsanız çok iyi bir gelir elde ediliyor." ifadelerini kullandı. (İLKHA)

Anasayfa Reklam Alanı 1 728x90

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!

eczane

Reklam

300 X 250 Reklam Alanı

Diyarbakir Nöbetçi Eczaneler

Diyarbakır/Yenişehir
A Plus Eczanesi
04125025532
YENİŞEHİR MAH. LİSE 4. SOK.( DİYARBAKIR BAROSU YANI ADLİYE KARŞI SOKAĞI) İPSAN 7 APT. ALTI NO:14/B1


Diyarbakır/Sur
Nehir Eczanesi
04122261701
ŞEHİTLİK CAD. ŞEHİRLİK DÖRTYOL ÖZGÜL SİTESİ ALTI A/BLOK


Diyarbakır/Bağlar
Pınar Eczanesi
04122341155
C.EVİ ALT KÖŞE VALİ ÜNAL ERKAN İ.Ö.O SOKAĞI 6-7 NOLU SAĞLIK OCAĞI YANI(PERŞEMBE PAZARI SOKAĞI)


Diyarbakır/Bağlar
Çuhadar Eczanesi
04122344948
HATBOYU CAD. ORYIL PETROL YANI BEKTAŞ 1 APT. NO:5


Diyarbakır/Bağlar
Arzu Eczanesi
04125027071 05525027371
Araç Muayene istasyonu(TUVTURK) karşısı yoldan devam edince ilk kavşakta sağda (Hamravat ve Gökkuşağı Villaları arası) Meramların önü Esma Ana konutları altı


Diyarbakır/Kayapınar
Selamet Eczanesi
04122380807
SEYRANTEPE ŞANLIURFA YOLI 1.KM HUZUREVLERİ MAH. 3. SOKAK 13/A GENESİS HOSPİTAL ARKASI ACİL KARŞISI


Diyarbakır/Kayapınar
Kayapınar Eczanesi
04122570919
DİCLEKENT MAH. AVA DÜĞÜN SALONUNUN ARKASINDAKİ BEDİÜZZAMAN CAMİ ARKASI 265. SOK. NO:16/A ÇEYSA 6 SİTESİ ALTI


Diyarbakır/Kayapınar
Gaziler Eczanesi
04122522123
GAZİLER ÇEŞME DURAĞI KARŞISI


Sidebar Alt Kısım İkili Reklam Alanından İlki 150x150
Sidebar Alt Kısım İkili Reklam Alanından İlki 150x150

E-Bülten Aboneliği