Telefon
WhatsApp
Çin'in Doğu Türkistanlılara yaptığı zulüm Adana'da tel'in edildi

Çin'in uyguladığı baskı ve insan hakları ihlallerini protesto etmek amacıyla Adana’nın Seyhan ilçesinde bulunan tarihi Taş Köprü’de buluşan İnsan Hakları ve Mazlumlar İçin Dayanışma Derneği Adana Şubesi üye ve gönüllüleri, "Doğu Türkistan'da yapılan zulme sessiz kalmayın!", "Doğu Türkistan'da zulüm son bulsun.", "Zulme sessiz kalmak zulümdür." Dövizleri ile kent meydanında dolaştı.

MAZLUMDER Adana Şube Başkanı Avukat Ali Çaldır ise yaptığı açıklamada, Çin zulmünü en sert şekilde lanetlediklerini bildirdi.

Çin Halk Cumhuriyeti’nin ve Çin Komünist Partisinin, Doğu Türkistan'da eşi görülmemiş bir zülüm, soykırım ve asimilasyon politikası uyguladığını ifade eden Çaldır, Türkiye'nin, Doğu Türkistan meselesine Çin Komünist Partisi perspektifinden değil mazlum Uygur Türkleri perspektifinden bakması gerektiği ifade edildi.

Çin Halk Cumhuriyeti ile olan tüm diplomatik ilişkilerini askıya alması çağrısında da bulunan Çaldır, Türkiye'nin Doğu Türkistan meselesine daha duyarlı olunmasını istedi. (İLKHA)

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!

Bismil Nöbetçi Eczaneler

E-Bülten Aboneliği