Telefon
WhatsApp
Çukurova'da buğday hasadına başlandı

Tekin, yaptığı yazılı açıklamada, Adana'da geçtiğimiz yıl 1 milyon 586 bin 16 dekardan 621 bin 724 ton buğday üretiminin gerçekleştirdiklerini ifade ederek bu yıl 1 milyon 608 bin dekardan 778 bin ton ürün beklediklerini söyledi.

Tekin, geçen yıl Türkiye'de buğday üretiminin bir önceki yıla göre yüzde 7,9'luk artış gösterdiğini belirtti.

Adana'nın geçtiğimiz yıl Türkiye'de elde edilen rekoltenin yaklaşık yüzde 3,8'ini karşılayarak üretimde 6'ncı sırada yer aldığını belirten Tekin, bu yıl daha iyi bir rekolte beklediklerini söyledi.

12 Mayıs'ta bu yılın ilk buğday hasadına başladıklarını hatırlatan Tekin şöyle konuştu:

Bu yıl ilk buğday hasadı, iklim şartlarının elverişli gitmesiyle yine ilimizde erken ekim yapılan ve sulanan kesimlerde 12 Mayıs'ta başlamıştır. İlimizde en fazla sırasıyla Ceyhan, Sarıçam, Kozan, İmamoğlu, Karataş, Karaisalı, Yüreğir ve Yumurtalık ilçelerinde üretim yapılmaktadır. Birçok üründe olduğu gibi buğdayda da kilo başına 10 kuruş destek mevcuttur. Buğdayın şu anki piyasa fiyatı 2,1 ila 2,2 TL arasındadır.

Adana Tarım ve Orman İl Müdürü Muhammet Ali Tekin

Buğdayın ana zararlıları olan sünenin takibinde başarı elde ettiklerini kaydeden Tekin, biçerdöver kontrol ekipleri aracılığıyla da üreticilere hasatta dane kayıplarının azaltılması, anız yakılmasının önlenmesi ve uymayanlar hakkında uygulanacak kanuni cezalarla ilgili eğitim faaliyetlerinin devam ettiğini belirtti.

Tekin, son olarak şunları kaydetti:

"Lisanslı depolara stoklanarak elektronik ürün senedi aracılığıyla alım, satımı yapılan ürünler 31 Aralık 2023'e kadar yüzde 2 zirai Stopaj Vergisinden, yüzde 20 Gelir-Kurumlar Vergisinden ve Toprak Mahsulleri Ofisi'nin geçici alım merkezlerinde aldığı yüzde 1 hizmet bedelinden muaf olacaklardır. Ürünlerini lisanslı depoculuk şirketlerine teslim ederek elektronik ürün senetlerini borsada satan üreticilere ton başına 25 lira nakliye ücreti desteği sağlanacaktır. Aynı zamanda Çiftçi Kayıt Sistemi'ne kayıtlı üreticiler ile üretici örgütlerine ürünlerini, kanun çerçevesinde faaliyet gösteren lisanslı depo işletmelerine depolamak üzere teslim etmeleri halinde, her üretim yılına ait ürün için en fazla 6 ay süreyle ilave kira desteği verilmektedir." (İLKHA)

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!

Bismil Nöbetçi Eczaneler

E-Bülten Aboneliği