Telefon
WhatsApp
Diyanet İşleri Başkanı Erbaş: Gençlik bizim için en büyük zenginlik

Hayırsever Eruslu ailesi tarafından Şahinbey ilçesi Yeditepe Mahalllesi’ne yaptırılan Eruslu Diyanet Gençlik Merkezi’nin temelini atan Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, gençlere sahip çıkmak için birçok çalışma yaptıklarını söyledi.

Gaziantep İl Müftülüğünün düzenlediği temel atma töreninde konuşan Erbaş, 7'den önce de 70’ten sonra da toplumun bütün kesimlerine hizmet etmeye, anayasanın kendilerine vermiş olduğu görevle toplumu din konusunda aydınlatmaya çalıştıklarını söyledi.

Doğru bilgiler ile insanların eğitilmeye çalışıldığını belirten Erbaş, bütün yapmış oldukları hizmetlerin yanında bir de gençlik hizmetlerinin de olduğuna dikkat çekti.

“Gençlik merkezimizde gençlerimizin yanında oluyoruz”

Diyanet İşleri Başkanlığı olarak cami ve Kur’an kursu hizmetlerinin yanında gençlere yönelik hizmetler yaptıklarını ifade eden Erbaş, “Bugün ülkemizin bütün illerinde, ilçelerinde hiçbir ayrım yapmadan gençlik koordinatörlerimizle adeta gençlerimizi kucaklıyoruz. Saflarımıza herkesin girmesini arzu ediyoruz. Bu faaliyetlerimizi daha nitelikli, daha profesyonel yapmak için işte buradaki gençlik merkezimiz gibi yüzlerce gençlik merkezimizde gençlerimizin yanında oluyoruz.” diye konuştu.

"Gençlik bizim için en büyük zenginlik”

Allah’ın rızasına göre hareket etmeye çalışan bir gençliğe sahip olmanın en büyük zenginlik olduğunu ifade eden Erbaş, Türkiye’nin genç nüfusunun birçok ülkenin toplam nüfusundan daha fazla olduğuna dikkat çekerek şunları söyledi.

“Bu bizim için en büyük zenginlik. Bir ülkenin ahlaklı, ilkeli, barışı, huzuru, birlikte yaşama tecrübesini her şeyin önünde tutan, Rabbinin rızasına göre hareket etmeye çalışan, Peygamberini, kitabını tanıyan bir gençliğe sahip olması en büyük zenginliktir. Bu bütün hazinelerin, bütün zenginliklerin önünde gelir, öncesinde gelir. İşte Türkiye böyle bir hazineye sahip, böyle bir genç nüfusa sahip ve o zaman iş bize düşüyor. İş, vazife başında olan yetkililere düşüyor. Bu sorumluluğu biz Diyanet İşleri Başkanlığı olarak üzerimize aldık. Tüm müftülüklerimizle, il müftülerimiz, ilçe müftülerimiz, 150 bine yakın hocamızla, Kur'an kursu öğretmenlerimizle, imamlarımızla birlikte çocuklarımıza, gençlerimize, ailelerimize hizmet etmeye çalışıyoruz.”

“Manevi rehberlerimiz gençlerimize hizmet ediyor”

Tüm yükseköğrenim öğrenci yurtlarında manevi rehberlerin gençlere hizmet ettiğini belirten Erbaş, Türkiye’de 438 noktada Diyanet İşleri Başkanlığının Aile İrşat Bürolarının olduğunu dile getirerek, “Her Aile İrşat Büromuzun başında bir ilahiyat fakültesi hoca hanım bulunuyor. ‘Problemi olan aileler gelsin de problemlerini dinleyeyim’ demiyor. Kendisi zaman zaman mahalle mahalle dolaşıyor. Bir yerde bir problem, problemli bir aile varsa gidiyor, o aileyi ziyaret ediyor, manevi rehberlik yapıyor. Manevi rehberlerimiz aynı zamanda gençlik merkezimizde vazife yapacağı, hizmet edeceği gibi aynı zamanda ülkemizin tüm öğrenci yurtlarında, yükseköğrenim öğrenci yurtlarında manevi rehberlerimiz gençlerimize hizmet ediyor.” şeklinde konuştu.

“Cezaevlerinde hafız olanların sayısı artıyor”

Hastanelerde ve cezaevlerinde de manevi rehberlerin hizmet ettiğini aktaran Erbaş, “Hocalarımız, hastalarımıza hizmet ediyor. Daha dün Konya Cezaevinde iki mahkum bizim manevi rehberlerimizin önünde hafızlıklarını bitirdiler ve Diyanet İşleri Başkan Yardımcımızı gönderdim, orada hafızlık merasimi yaptık. Cezaevlerinde hafız olanların sayısı artıyor. Ankara Sincan Cezaevinde ben kendim hafızlık merasimine katıldım. Manevi rehberlerimizin önderliğinde Ankara Sincan Cezaevinde geçen yıl 5 kardeşimizden ikisi hafızlığını bitirdi, diğerleri de devam ediyorlardı, inşallah bitirmişlerdir. Belki sayıları da artmıştır.” ifadelerini kullandı. 

Erbaş, gençlik merkezinin yerini tahsis eden Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu’na ve yapımını üstlenen Kahraman Eruslu’ya da teşekkür etti.

Gaziantep Valisi Davut Gül, Gaziantep İl Müftüsü Doktor Hüseyin Hazırlar, Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu ve hayır sahibi iş insanı Kahraman Eruslu da birer konuşma yaptı.

Konuşmaların ardından gençlik merkezinin temeli dualarla atıldı. (İLKHA)

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!

eczane

Reklam

Yazarlarımız

Bismil Nöbetçi Eczaneler

E-Bülten Aboneliği