Telefon
WhatsApp
Diyarbakır’da piyano ile klam buluştu

Piyanist ve besteci Uğurlu, tarihî Sur ilçesinde bulunan Dengbej evinde düzenlenen programda, klam söyleyen dengbejlerle buluştu.

Etkinlikte dengbej Koç, Cembeli parçası, Uğurlu'nun çaldığı piyano eşliğinde seslendirdi.

Koç, daha sonra Diyarbakır Valisi Münir Karaloğlu için bestelediği klamı okudu.

Karaloğlu, etkinliğin ardından yaptığı açıklamada yerel değerler ile kültürel unsurları koruma ve gelecek nesillere aktarma noktasında kendilerini görevli hissettiklerini söyledi.

Valilik ve belediye olarak dengbejlere değer verdiklerini belirten Karaloğlu, "Onlara sosyal medya üzerinden konserler yaptırıyoruz. Dengbejlerimiz belki çok yakın zamanda uluslararası tanınırlığı olan bir müzik grubuna dönüşecek." diye konuştu.

Karaloğlu, yerel kültürün en önemli sözlü taşıyıcıları dengbejlerle evrensel bir sanatçı Uğurlu’nun yaptıkları icrada, müziğin dilinin birbirine ne kadar uyumlu olduğunu gördüklerini belirtti.

Çok köklü bir kültür mirasının mekânında dengbejlerle beraber olmanın, onları dinlemenin ve beraber meşk etmenin kendisi için büyük mutluluk olduğunu vurgulayan Uğurlu ise "İnşallah bir proje haline getirip dengbejlerimizle tüm dünyada konser vermek işten bile değil. Bunu yapabiliriz. Burada olduğum için duygulandım, şeref duydum." dedi. (İLKHA)

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!

eczane

Reklam

Yazarlarımız

Bismil Nöbetçi Eczaneler

E-Bülten Aboneliği