Telefon
WhatsApp
Dünyada etkili olan delta varyantı hakkında bilgiler: Delta varyantı nedir? BionTech ve Sinovac delta varyantında etkili mi?

Koronavirüsün hücrelere tutunarak işgal etmesini sağlayan spike proteinlerinde, bugüne kadar binlerce mutasyon meydana geldi. Koronavirüs mutasyonlarının bir kısmı daha belirgin olurken, bu mutasyona göre bulaşıcılık ve hastalığın seyri de değişebiliyor. Son olarak ortaya çıkan delta varyantı, bilim insanlarının harekete geçmesine neden oldu. Peki, delta varyantı nedir, hangi belirtilere neden olur ve Biontech, Sinovac aşıları delta varyantında etkili mi?
Delta varyantı yeni ortaya çıkan ve son koronavirüs mutasyonu olarak bilinen bir varyant. Bugüne kadar çok sayıda mutasyon geçiren koronavirüsün bazı varyantları, bulaşıcılık oranı ve belirtiler nedeniyle ön plana çıkıyor. Bunlar arasında delta varyantı da yer alıyor ve etkileri nedeniyle pek çok ülke, DSÖ ve bilim insanları bu mutasyona odaklandı. Bugüne kadar elde edilen bilgiler ışığında, delta varyantı nedir, BionTech ve Sinovac delta varyantında etkili mi? İşte, delta mutasyonu ile ilgili bilgiler...

'DELTA VİRÜSÜ BELİRTİLERİ NELERDİR?
İlk defa Hindistan'da görülen Delta varyantı baş ağrısı, burun akıntısı ve boğaz ağrısı ile kendini gösteriyor. Bu belirtiler gençlerde ağır bir soğuk algınlığı şeklinde ortaya çıkıyor.

İngiliz yayın kuruluşu BBC'ye konuşan Zoe Covid Semptom Grubu Başkanı Dr Tim Spector, topladıkları verilere göre özellikle mayıs ayından bu yana klasik Covid-19 belirtilerine artık çok daha az rastladıklarını kaydetti.

"Bu varyant daha farklı çalışıyor" diyen Dr Spector, belirtilerdeki bu değişiklik nedeniyle insanların Covid-19'dan şüphelenmeyip yalnızca grip olduklarını zannettikleri ve bu nedenle test ya da izolasyon seçeneklerini eleyip virüsü bulaştırmaya devam ettikleri düşüncesinde. Yaş gençleştikçe belirtilerin de daha hafif seyrettiğine dikkat çeken Dr Spector'a göre koku ve tat kaybı yine de belirtilerde üst sıralarda yer alıyor.

BİONTECH AŞISI DELTA PLUS VARYANTINA ETKİLİ Mİ? UĞUR ŞAHİN AÇIKLADI
BioNTech aşısını bulan bilim insanı Uğur Şahin, aşının Delta varyantına karşı etkili olduğunu söyledi.
BioNTech'in kurucusu Şahin, mevcut aşıları yenilemek veya yeni ortaya çıkan bir virüs türüne uyum sağlamak için üçüncü bir dozun gerekli olması durumunda buna hazırlıklı olmak ve hızlı tepki vermek amacıyla aşının yeni varyantlara karşı etkinliğini sürekli analiz ettiklerini kaydetti.
Koronavirüsün yeni varyantları hakkındaki edindikleri bilgilerin gün geçtikçe arttığını söyleyen Uğur Şahin, aşılananların bağışıklığının zamanla azaldığı ve bu süreçte yeni varyantların ortaya çıktığını vurguladı.
BioNTech kurucusu, "Üçüncü doz aşının bağışıklığı yenilemek için yüksek bir değere sahip olabileceğini varsayıyorum. Ancak, (üçüncü doz) takviye aşılamanın ne zaman ve ne sıklıkta gerekli olacağını henüz bilmiyoruz" dedi.
Şahin ABD'li ortakları Pfizer ile bu yıl üç milyar doz aşı üretmeyi planladıklarını belirterek, gelecek yıl ise bu rakamın daha da artacağını söyledi. BioNTech, söz konusu aşıların en az yüzde 50'sini kendi üretmeyi planlıyor.

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!

Bismil Nöbetçi Eczaneler

E-Bülten Aboneliği