Telefon
WhatsApp
Fıstık hasadına başlayan çiftçiler fiyattan memnun değil

Bu sene kuraklıktan en az etkilenen kesim fıstık üreticileri oldu. Batman’da birkaç gündür fıstık hasadına başlayan çiftçiler, geçen yıl kilosu 50 liranın altına inen fıstık fiyatının bu sene piyasada 60 ila 65 lira arasında olmasını düşük buldu.

Hasat yapmanın sevinci içerisinde olduklarını ifade eden çiftçiler, hasat yaptıkları fıstığı satmayarak fiyatın yükselmesini bekleyeceklerini belirtti.

Kent genelinde devam eden fıstık hasadına ilişkin konuşan Batman Ziraat Odası Başkanı Nizamettin Aydiş ise bu sene yaşanan kuraklıktan fıstığın çok etkilenmemesinin sevindirici olduğunu söyledi.

“Kuraklık çok etkilemedi”

Bu yıl fıstığın kilosunu 70 liranın üzerinde beklediklerini dile getiren Aydiş, “Bu sene bir kuraklık söz konusu. Bu kuraklık fıstığın yüzde 50’ye yakınını etkiledi. Ama işin sevindirici tarafı bu sene fiyat daha iyi. Geçen sene fıstık çoktu ama fiyatı 50 liranın altına düşmüştü. Bu sene fıstığın kilosunu 70 liranın üzerinde bekliyoruz. Bu durumda çiftçimizin kuraklıktan çok ciddi anlamda etkileneceğini düşünmüyorum. Dolayısıyla çiftçimizde mutludur.” diye konuştu.

“Fıstığa verilen fiyat bize göre düşük”

Fıstık veriminin her sene daha da arttığını belirten çiftçi Mahsum Cihangir, piyasada belirlenin fiyatın düşük olmasından dolayı bir süre bekleyeceklerini kaydetti.

Fıstığın kilosunun 65 lira civarında olduğunu, bu fiyatı düşük bulduklarını vurgulayan çiftçi Yılmaz, şunları söyledi:

“100 dönüm arazime 7 sene önce fıstık ektik. Geçen sene fıstık tarlamdan 3 ton verim elde ettim. Bu sene ise 4 buçuk ton verim bekliyorum. Köyümüzde fıstık ektikten sonra çevremizdeki köylerde fıstık ekmeye başladılar. Geçen sene fıstığın kilosunu 50-55 lira arasında sattık. Bu sene ise 65 lira civarında fiyat veriliyor. Fıstığa verilen fiyat bize göre düşük. Fıstık fiyatının yükselmesini bekleyeceğiz.”(İLKHA)

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!

eczane

Reklam

Yazarlarımız

Bismil Nöbetçi Eczaneler

E-Bülten Aboneliği