Telefon
WhatsApp
Halktan yol yapımına tepki: Binaların çökme riski var
300 X 250 Reklam Alanı

Batman Belediyesi tarafından Gültepe Mahallesi Gülkent Sitesi içerisindeki yüzlerce ağacın bulunduğu bahçenin yıkılıp yol yapılması planlanıyor.

Belediyenin yeni yol projesine tepki gösteren 65 haneden oluşan site sakinleri, site önünde yol olmasına rağmen yolun site içerisinden geçirilmek istenmesine anlam veremediklerini belirterek kararın durdurulmasını istedi. Sabah saatlerinde belediyenin iş makinalarını önüne geçerek yıkım çalışmalarına engel olan site sakinleri, belediye yetkililerine seslendi.

Yol çalışmasının yüzlerce ağacın kesilmesine neden olacağını, yolun yapılmasıyla evlerinin ise yıkılma tehlikesiyle karşı karşıya kalacağını belirten site sakinleri, duruma tepki gösterdi.

Yaklaşık 12 yıl önce site içerisine dahil ettikleri alanın her yıl ücretini ödediklerini ifade eden site sakinleri, belediyeyi karardan vazgeçmeye çağırdı.

Mehmet Hadi Yalçın

“Yol yapılması sitelerin tahliyesine neden olacak”

Yolun yapılması durumunda binaların yıkılma tehlikesi yaşayacağını dile getiren site sakinlerinden Mehmet Hadi Yalçın, “Belediye burada anlamsız bir yol yapmaya çalışıyor. Bu yol yapılırken tahminen 600 çam ağacını diktik. Biz bu ağaçları sadece kendimiz için değil Batman’a güzel bir hava versin diye diktik. Belediyenin yapacağı yol çıkmaz bir yoldur. Araçlarıyla gelmişler ve diyorlar ki biz burayı yıkacağız, çam ağaçlarını keseceğiz. Yapılacak yol çıkmaz olduğu için işe yaramayacak. Binalarımızın bir tarafı kot farkından dolayı 10 metre yüksektedir. Yol yapılırsa 65 hane kayacak ve sitemizin tamamıyla tahliyesine neden olacaktır. Biz artık bu evlerde oturamayız. Bunun bir an evvel durdurulmasını istiyoruz.” dedi.

Sabahattin Butur

“Güçlendirme zayıflarsa blokların çökme duruma var”

Yapılması planlanan yeni yol kararının durdurulmasını istediklerini belirten Sabahattin Butur ise şunları söyledi:

“11 senedir buraya yerleşmişiz. Buraya 600 ağaç diktik. Milli Emlak Müdürlüğüne de her sene buranın ecrimsi bedelini ödüyoruz. En son ödediğimiz kira bedeli de 40 bin liradır. Bize tebliğat, haber verilmeden yıkım araçlarını getirmişler. Bizler burayı işgal değil ihya etmişiz. Bloklarımızın güçlendirilmesi yapılmış. Güçlendirme zayıflarsa blokların çökme duruma var. Her blokta 14 aile yaşıyor. Bu aileler her an ölüm tehlikesiyle yaşayacak. Biz bu kararın durdurulmasını istiyoruz.”

Hüsniye Kıvanç

“Bu yeşili almasınlar, çocuklarımız burada oynuyor”

Ağaçların kesilmesini istemediklerini kaydeden Hüsniye Kıvanç, “Yaşlılarımız, gençlerimiz, çocuklarımız hepimiz bu ağaçlık alanda oturuyoruz. Buraya dışardan gelenler de var. Bu ağaçlardan faydalanıyorlar. Vali Bey’den rica ediyoruz, bu yeşili almasınlar. Çocuklarımız burada oynuyor.” dedi.

Saniye Sezgin

“Cadde olursa bizim evler yıkılacak”

Yolun yapılması durumunda evlerinin yıkılacağını vurgulayan Saniye Sezgin, “Buraya cadde yapılacakmış. Burası çıkmaz sokaktır, nereye gidecek ki bu cadde? Cadde olursa bizim evler yıkılacak. Burada cadde yapılmasını istemiyoruz.” diye konuştu.

Hasan Argünağa

“Bu binaların hepsi risk altında”

Çevre Gönüllüleri Derneği Başkanı Hasan Argünağa da yolun yapılması halinde çok sayıda ağacın kesileceğini kaydetti. Argünağa, “Halka danışılmadan bir emrivaki yapılmak isteniyor. Alanı gezdik, yüzlerce ağaç 13 yıl önce ekilmiş. Güzel bir orman oluşturulmuş. Bir yol yapılmak isteniyor. Bu binaların hepsi risk altında. Ayrıca 1502den fazla ağaç kesilecek. Şu an taşıma mevsimi değil. Şu anda bu ağaçları taşımak isteseler bile götürecekleri herhangi bir yerde tutmayacak. Bu şekilde doğaya yönelik müdahaleye izin vermeyeceğiz.” ifadelerini kullandı.(İLKHA)

Anasayfa Reklam Alanı 1 728x90

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!

eczane

Reklam

300 X 250 Reklam Alanı

Diyarbakir Nöbetçi Eczaneler

Diyarbakır/Yenişehir
Gülan Eczanesi
04122285313
DAĞKAPI MEYDANI BOWER HASTANESİ KARŞISI DAĞKAPI CİĞERCİ İBO BİTİŞİĞİ


Diyarbakır/Yenişehir
Güneydoğu Eczanesi
04122282890
LİSE CAD. VALİLİK ARKASI NÜFUS MÜD. YANI GAP APT ALTI NO:38/A


Diyarbakır/Bağlar
Özdeniz Eczanesi
04122337649
CEZAEVİ ALT KÖŞESİ VALİ ÜNAL ERKAN İ.Ö.O SOKAĞI 6 VE 7 NOLU SAĞLIK OCAĞI KARŞISI PERŞEMBE PAZARI CADDESİ


Diyarbakır/Bağlar
Yenı Yasam Eczanesi
04122353131
ÖZEL BAĞLAR HASTANESİ KARŞISI AYDIN KAYA APT. BAĞLAR DÖRTYOL P.T.T. KARŞISI


Diyarbakır/Bağlar
Merkez Eczanesi
04122904511
KADIN DOĞUM HASTANESİ ARKASI BAĞCILAR MAH. YENİHAL 2. CAD. JİYAN 3 SİTESİ ALTI NO:25/A BAĞLAR ROYAL MARKET YANI ESKİ AVEA CAD.


Diyarbakır/Kayapınar
İskan Mafrak Eczanesi
04122513221
GAZİLER KAPLAN CİTYPARK DÜĞÜN SALONU IŞIKLARINDAKİ JİBERİN SOKAĞINDA AKKOYUNLU İLKÖĞRETİM OKULU KARŞISI LEZGİN 4 EVLERİ ALTI


Diyarbakır/Kayapınar
Pilatin Eczanesi
04122570530
DİCLEKENT NASIR USTA KALDİRİM HİZASİNDA. DİCLEKENT GO PETROL İLE OPET PETROL (ESKİ LUKOİL PETROL) ORTASINDA YENİYOL SON DURAK


Diyarbakır/Kayapınar
Talaytepe Eczanesi
04125022519
OTOGAR İLE SANAYİ ARASI YOLDAN İÇERİ GİRİŞTE İKİNCİ KAVŞAKTA SAĞDA. OTOGAR ARKASI 50 METRELİK YOLDA KOMPLEXİA (TEZ-GEL KOM KARŞISINDA )


Sidebar Alt Kısım İkili Reklam Alanından İlki 150x150
Sidebar Alt Kısım İkili Reklam Alanından İlki 150x150

E-Bülten Aboneliği