Telefon
WhatsApp
İkinci el otomobil piyasası hareketlenmeye başladı

Ramazan Bayramı ve öncesindeki kısıtlamalar ile kapanmalar nedeniyle sıkıntılı günler geçiren ikinci el otomobil sektörü yaz mevsiminin gelmesi ve 1 Hazirandan itibaren kısıtlamaların kalkmasıyla tekrar hareketlendi.

Havaların ısınmaya başlamasıyla birlikte ikinci el otomobil alım satımında hareketlilik başlarken oto galericiler, araç almanın tam zamanı olduğunu belirtiyor.

Covid-19 salgını nedeniyle dünya genelinde birçok otomotiv üreticisi, üretime ara verdi. Bu durum da sıfır ve ikinci el otomobil piyasasını etkiledi. Artan taleple birlikte ikinci el otomobillerin fiyatı artarken bir süre önce ise sıfır araçların piyasaya girmesiyle ivme tersine dönmeye başladı.

İkinci el piyasasında geçen yıla göre fiyatların düştüğü görüldü. Ancak bugünlerde havaların ısınma sürecine girmesi, dünyada otomotiv sektörünü vuran mikroçip tedarik sorunu nedeniyle sıfır araç üretiminin sekteye uğraması, ikinci el piyasasını hareketlendiriyor.

Gaziantep’teki oto galericiler, salgın sürecinde durgunluk yaşayan ikinci el piyasası yaklaşan yaz tatili öncesinde hareketlenmeye başladığına dikkat çekiyor. Tatile gidecek vatandaşların araç araştırması için galerileri ziyaret ettiğini belirten oto galericiler, en çok 100 ile 150 bin lira arasındaki araçların ilgi gördüğünü belirtiyor.

Havaların ısınmaya başlamasıyla ve Covid-19 tedbirleri kapsamında uygulanan kısıtlamaların önemli ölçüde kaldırılmasıyla birlikte ikinci el otomobil alım satımında hareketliliğin başladığını belirten Halil Ateş, sürekli yükselen ikinci el otomobil fiyatlarının da düşüşe geçtiğini söyledi.

“Piyasalarda hareketlenme başladı”

Geçtiğimiz aya kadar sektörde büyük bir durgunluğun olduğuna dikkat çeken Ateş, “Covid-19 salgını tedbirleri kapsamında uygulanan kısıtlamaların önemli kısmı kaldırıldı. Pandeminin yavaşladığını fark ediyoruz. Bizim işlerimizde yeni yeni bir açılma oluyor. İnşallah temmuz ayında tamamıyla kısıtlamalar kaldırılırsa satışlarımızın daha da artacağını bekliyoruz. Önceden insanlar araba alabiliyorlardı. Fakat pandemiden dolayı araba satışları durmuştu, kimse arabayı alıp da evin önüne bekletmek istemedi. Dolar ve altının yükselmesi de etkili oldu. Yaz dönemi geldi, sokağa çıkma kısıtlamaları önemli ölçüde kaldırıldı ve vatandaşlar arabalara yöneldi. Yaz mevsiminin gelmesi ve tatil sezonunun yaklaşmasıyla da araba satışları başladı. Daha önce lüks amaçlı araba alınıyordu, şu anda ise yatırım amaçlı da araç alınıyor.” dedi.

“Genelde 100-120 TL bandındaki araçlar daha çok rağbet görüyor”

İkinci el araç piyasasının hareketlenmeye başladığını belirten Nuri Uzun, “Şu anda önceki aylara göre satışlarımız iyi gidiyor, kaldığımız yerden devam ediyoruz. Geçen haftadan beri bir hareketlilik başladı. İkinci el piyasası hareketlendi. Şu anda günlük araç satıyoruz. Yalnız firmalar araç fiyatları yükselttiği için sattığımız aracın yerine araç koymakta zorlanıyoruz. Fakat Allah'a şükürler olsun hareketlilik var.  Bu hareketliliği yaz mevsiminin gelmesine bağlıyoruz. Kışın sektörde bir durgunluk oluyor. Hava ısındıkça, yaz mevsimine girilince sektörümüz hareketleniyor. Pandemi yasaklarının kalkmasıyla ve yaz sezonunun başlamasıyla sektörümüzde hareketlilik tekrar başlamıştır. Şu anda genelde 100-120 TL bandındaki araçlar daha çok rağbet görüyor. Tabi pazar günü kısıtlaması da kalkarsa satışlarmızın daha da artacağını bekliyoruz.” ifadelerini kullandı.

“Yaz mevsiminin gelmesi ve tatil sezonunun yaklaşması hareketliliğe neden oldu”

Covid-19 salgınından olumsuz yönde etkilenen ikinci el otomobil piyasasının son haftalarda normale dönmeye başladığını belirten Yasin Dik ise, “İkinci el piyasası yüzde 5-6 civarında hareketlenmeye başladı. Şu anda ikinci el piyasasında bir hareketlilik var. Sıfır araçlarda yüzde 8 oranında bir zam olduğundan dolayı ikinci el araçlarda da yüzde 3-4 civarında bir fiyat artışı var. Hareketlilik sayın Cumhurbaşkanımızın cumartesi günü uygulanan sokağa çıkma kısıtlamasını kaldırmasıyla ve akşam kısıtlamasının saatini uzatmasıyla çok değil ama bir hareketlilik oldu. Yaz mevsiminin gelmesi ve tatil sezonunun yaklaşması hareketliliğe neden oldu.” şeklinde konuştu.

“Sıfır araçların pahalı olmasından dolayı ikinci el araçlara yönelme var”

İkinci el otomobil piyasasında son zamanlarda bir hareketlenme gözlendiğini aktaran Mehmet Yılmaz da şunları söyledi:

“Pandemiden dolayı piyasa durgundu. Kış mevsiminin ve sokağa çıkma kısıtlamalarının da etkisi vardı. Fakat şu anda yaz mevsiminin gelmesi ve tatil sezonun yaklaşmasıyla satışlarda hareketlilik başladı. Şu anda piyasada bir hareketlilik var. Sıfır araçlarında pahalı olmasından dolayı şu anda ikinci el araçlara yönelme var. Allah'a şükürler olsun satışlarımız iyi gidiyor. Her ne kadar hareketlilik başlamış olsa da yine de piyasada bir durgunluk var. Euro, altın ve doların yükselmesinin de bu durumda bir etkisi var. Şu anda daha çok 50 ile 100 bin TL arasında ki araçlar satılıyor. Fiyatı yüksek olan araçlara rağbet yok. İlerleyen günlerde piyasa daha da hareketlenecek. Araba almak isteyenler şu anda araçlarını temin etsinler.”

Galerici olmayanların araç alım satımı yapmasından yakınan ve bu durumun engellenmesini isteyen Mustafa Yılan da yaz mevsiminin gelmesiyle ve turizm sezonunun başlamasıyla birlikte piyasada bir hareketliliğin başlayacağını beklediklerini ifade etti. (İLKHA)

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!

Bismil Nöbetçi Eczaneler

E-Bülten Aboneliği