Telefon
WhatsApp
İnönü Caddesi tarihi dokuya göre yenilenecek

Büyükşehir Belediyesi, tarihi Sur ilçesinin giriş noktalarından olan İnönü Caddesi güzergâhındaki yapıların, kentin gelişen turizm potansiyeline ayak uydurabilmesi amacıyla çalışma başlattı.

Fen İşleri Daire Başkanlığı; kente yakışır, temiz, düzenli, uyumlu ve tarihi ilçedeki diğer caddelerdeki yapılarla mimari bir bütünlük sağlaması amacıyla İnönü Caddesini sokak sağlıklaştırma kapsamına aldı.

Ekipler, Sur Kaymakamlığı binasının önünden başlayıp Nebi Cami kesişimine kadar olan bölümde sokak sağlıklaştırma çalışması yapacak.

Gazi ve Hazreti Süleyman caddeleriyle bağlantısı olması nedeniyle önemli bir konuma sahip olan cadde üzerinde yer alan 77 dükkân ve 29 bina, proje kapsamında kent mimarisine uygun şekilde yenilenecek.

29 binanın dış cephesinin boyanacağı caddede, dükkanların dış cephelerin bazalt kaplama yapılacak ve otomatik kepenk sistemi kurulacak.

Vitrin camlarında geleneksel çivi görünümünde mantar biçimli ahşap malzemelerinin kullanılacağı çalışmada ekipler, tescilli olmayan bütün yapılarda çelik konstrüksiyonlu, presli ahşap kaplamalı kapılar yerleştirecek.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi İhale Toplantı Salonu'nda gerçekleşen "İnönü Caddesi'nin Rölöve ve Restorasyon Uygulama Projesi" ihalesine 28 firma katıldı.

Yasal mevzuat gereği belirlenen sürede teklifler incelendikten sonra kazanan firmanın açıklanmasıyla İnönü Caddesi'nde 300 gün sürecek çalışmalar başlayacak. (İLKHA)

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!

eczane

Reklam

Yazarlarımız

Bismil Nöbetçi Eczaneler

E-Bülten Aboneliği