Telefon
WhatsApp
Kurbanlık fiyatının “ilgili olmayan STK’lar” tarafından açıklanmasına tepki

Gaziantep Bakkallar ve Bayiler Odası toplantı salonunda dün düzenlenen toplantıda kurbanlık fiyatları açıklanmıştı. Basın toplantısına, Şehitkamil Ziraat Odası, Gaziantep Kilis Veteriner Hekimler Odası, Gaziantep Bakkallar Odası, Gaziantep Et ve Süt Üreticileri Derneği, Gaziantep Kırmızı Et Üreticileri Derneği’nin başkanlarının katılması ile ortak bir karar alınarak kurbanlık fiyatları kamuoyu ile paylaşılmıştı.

Yaklaşan Kurban Bayramı öncesi söz konusu oda ve STK’lar tarafından açıklanan kurbanlık fiyatlarına tepki gösteren Türkman, fiyatların tamamen geçersiz olduğunu belirtti.

“Birkaç gün sonra açıklama yapmamızın doğru olacağını belirttim”

Ankara’da olduğu için toplantıya katılamadığını ve toplantının ileri günlerde yapılmasının daha uygun olmasını tavsiye ettiğini ifade eden Türkman, “01.06.2021 tarihinde üreticilerimizin başta yem fiyatları olmak üzere TMO aracılığıyla satılacak olan arpa, arpa daki kdv oranı, küçükbaş hayvancılık desteklemeleri vb. yaşanan sıkıntı ve sorunları anlatmak üzere Ankara’ya Tarım ve Orman Bakanlığımıza giderek genel müdürlerimiz ile görüştüm. Ankara’da iken Kırmızı Et Üreticileri Birliği Başkanımız 02.06.2021 tarihinde açıklama yapacaklarını benim de katılıp katılamayacağımı sordular, kendilerine katılamayacağımı birkaç gün sonra açıklama yapmamızın doğru olacağını belirttim. Ancak 02.06.2021 tarihinde 2021 yılı kurbanlık fiyatlarının açıklandığını maalesef öğrendik.” diye konuştu.

“Kurbanlık fiyatları her yıl ilgili birlikler tarafından açıklanıyor”

İlgili STK’ların yer almadığı bir toplantının doğru olmadığını ifade eden Türkman. “Basın açıklamasını yapan kurumlara baktığımız zaman bu gün 6 bin üyesi Gaziantep’in en büyük birliği ve en büyük STK’larından biri olan Gaziantep Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliğinin olmadığını, yine Gaziantep Sığır Yetiştiricileri Birliğinin olmadığını görüyoruz. Oysa son 3 yıldır Gaziantep Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği, Gaziantep Sığır Yetiştiricileri Birliği ve Gaziantep Kırmızı Et Üreticileri Birliği ile beraber kurbanlık fiyatlarını açıklayarak bu işi en doğru şekilde yapmaya çalışıyoruz. Doğrusu da budur.” ifadelerini kullandı.

“Kurumlar kendi çalışma alanları içerisinde kalırlarsa saygı görürler”

Türkman, “Biz birlik olarak buğday fiyatını açıklamadığımız, açıklayamayacağımız gibi Şehitkamil Ziraat Odası da kurbanlık fiyatlarına doğrudan karışmamalıdır. Biz birlik olarak Veteriner Hekimler Odası Muayene ücreti tarifesini açıklamadığımız, açıklayamayacağımız gibi Gaziantep Kilis Veteriner Hekimler Odasının da kurbanlık fiyatlarına doğrudan karışmamalıdır. Biz birlik olarak bisküvi, çikolata, kraker fiyatını açıklamadığımız, açıklayamayacağımız gibi Gaziantep Bakkallar Odasının da kurbanlık fiyatlarına doğrudan karışmamalıdır. Gaziantep’te toplamda 10 bine yakın üyesi bulunan Gaziantep Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği ile Gaziantep Sığır Yetiştiricileri Birliği üyeleri adına kurbanlık fiyatlarını açıklamaya yetkili merciler olup 5-10 üyesi olan dernekler bu işe karışmamalıdır. Bu açıklama etik de değildir. Kurumlar kendi çalışma alanları içerisinde kalırlarsa saygı görürler, başka kurumların çalışma alanlarına müdahale yapıldığı zaman saygılarını da yitirmiş olurlar.” şeklinde konuştu.

“Önümüzdeki günlerde 2021 yılı kurbanlık fiyatımızı açıklayacağız”

Yapılan küçükbaş kurbanlık satış fiyatını tanımadıklarını ve geçersiz olduğunu ilan ettiklerini belirten Türkman, “Üreticiyi çok sıkıntıda bırakan yem fiyatları başta olmak üzere yaklaşık yüzde 100 artan girdileri de dikkate alarak tüketicinin alım gücünü de dikkate alarak önümüzdeki günlerde 2021 yılı kurbanlık fiyatımızı açıklayacağımızı kamuoyuna saygıyla duyururuz.” diye konuştu. (İLKHA)

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!

Bismil Nöbetçi Eczaneler

E-Bülten Aboneliği