Telefon
WhatsApp
Mardin zanaat temasıyla ‘UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağı’na başvuruyor
300 X 250 Reklam Alanı

Mardin Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Murat Süzen, Turizm ve Sosyal İşler Daire Başkanı Abdurrahman Şahin ve Zabıta Daire Başkanı Kinyaz Köle ile birlikte Mardin Gazeteciler ve Yazarlar Cemiyetini ziyaret etti.

Cemiyet Başkanı Kadir Üründü ve yönetim kurulu üyeleri tarafından karşılanan Genel Sekreter Süzen, kadim şehir Mardin'in Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) Yaratıcı Şehirler Ağı'na “Zanaat ve Halk Sanatları” temasıyla katılımını sağlamak üzere hazırlık çalışmalarının startını verdiklerini kaydetti.

Kadim medeniyetin merkezi olan inanç ve kültür şehri Mardin'in zanaat ve halk sanatları alanındaki zenginlikleriyle de dünyanın tanınmış şehirlerinin ağında yerini alması gerektiğine vurgu yapan Süzen, bu konuda akademisyeninden sivil toplum örgütüne, esnafından sanatkarına varana kadar herkesi ve her kesimi sürecin içerisine katarak, (UNESCO) Yaratıcı Şehirler Ağı'na Haziran ayında tamamlanacak olan 2021 yılı başvurusu için Zanaat ve Halk Sanatları teması ile dosya hazırlığına başladıklarını söyledi.

UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağı'nda 2018 yılı itibariyle 72 ülkeden 180 üye şehrin yer aldığını ifade eden Süzen, şöyle konuştu:

Dünya’da 72 ülkede toplam 180 şehrin dahil olduğu bu zincire ilimizi dahil ederek uluslararası bir prestij elde etmek istiyoruz. İlimizde bulunan birçok varlığın UNESCO geçici koruma altında olmasının getirdiği avantajla bu alanda hem ulusal hem de küresel anlamda kadim şehrimizin marka değerini artırmak kaçınılmaz olacaktır. Söz konusu ağın içerisinde ülkemizdeki farklı şehirler, ayrı kategorilerin içerisinde değerlendirilmek üzere başvuruda bulunmuş, kimi şehirler de bu ağın içerisindeki 'yaratıcı şehir' unvanı alarak envanterdeki yerlerini almış durumdadır. Bizler bu süreci, 2017 yılında tıpkı bizim başvuru hazırlığı içerisinde olduğumuz Zanaat ve Halk Sanatları alanında ‘Yaratıcı Şehir’ unvanını almış Kütahya'da o süreci takip etmiş, içinde bizzat yer almış dostlarımızın tecrübe ve desteklerinden de yararlanarak, haziran ayı içerisinde başvurumuzu tamamlamak üzere dosyamızı teslim edeceğimize inanıyorum. Prosedürün yerine getirilmesinin ardından şehirde yapılacak yerinde inceleme ve değerlendirmelerin ardından yeni üye şehirler ağında yerimizi almamızla birlikte; küresel dünya düzeninin lokomotifi şirketler, turizm acenteleri, kongre ve fuar organizasyonları için makul güvence olarak kabul gören Coğrafi İşaretli şehir unvanımızla kadim kentimize ekonomik anlamında çağ atlatmış olacağız. Bu süreçte yerel halkın ve tüm paydaşların yenilik, markalaşma, görünürlük farkındalık ve etiketleme sürecine katılımı çok büyük önem arz etmektedir. Bunun için siz değerli basının mensuplarımızın da tıpkı şehrimizin diğer dinamikleri gibi bu sürecin içerisinde olmasını destek olması bizlere bu şehrin geleceği açısından güç katacaktır.”

Mardin Gazeteciler ve Yazarlar Cemiyeti Başkanı Kadir Üründü ise hazırlığı içerisinde bulunulan (UNESCO) Yaratıcı Şehirler Ağı başvurusunun çok geç kalınmış bir başvuru olduğuna işaret ederek, “Mardin gibi kadim bir kültür ve inanç şehrinin bugüne kadar (UNESCO) Yaratıcı Şehirler Ağında yerini almamış olması çok büyük bir eksikliktir. Bu eksikliğin giderilmesi noktasında yerel dinamikleri de sürecin içerisine katacak şekilde güzel ve örnek bir dayanışma içerisinde Mardin için çalışmalara başlayan söz konusu projenin hazırlayıcılarını Valimiz Mahmut Demirtaş ve Genel Sekreterimiz Murat Süzen beyin şahsında tebrik ediyorum. İnşallah süreç tamamlandığında; Mardin'de unutulmaya yüz tutmuş sanatlar, el sanatları yeniden canlandırılmış olup yeniden yaşatılacak, yeni istihdam kapıları aralanacak, el sanatları geleceğe taşınmış olacak. Bununla birlikte; yeniden restore edilen tarihi çarşılarımız da bu sanatların birer merkezi olarak tarihi kenti ticari alan olarak yeniden ihya edilip, canlandırılmalarında büyük emeği olacaktır. Bizler gazeteciler olarak, bu süreci yakından takip edip edecek olmanın heyecanı içerisindeyiz. Bize düşecek her iş ve işlemde tarafımız her zaman dediğimiz gibi Mardin ve Mardin'in faydaları olacaktır.” dedi.

İlke Haber Ajansı Mardin Temsilcisi Mehmet Salih Keskin ile TRT Mardin Temsilcisi Yusuf Güneş'in de hazır bulunduğu ziyaret, karşılıklı görüş alışverişiyle devam etti. (İLKHA)

Anasayfa Reklam Alanı 1 728x90

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!

eczane

Reklam

300 X 250 Reklam Alanı

Diyarbakir Nöbetçi Eczaneler

Diyarbakır/Yenişehir
Gülan Eczanesi
04122285313
DAĞKAPI MEYDANI BOWER HASTANESİ KARŞISI DAĞKAPI CİĞERCİ İBO BİTİŞİĞİ


Diyarbakır/Yenişehir
Güneydoğu Eczanesi
04122282890
LİSE CAD. VALİLİK ARKASI NÜFUS MÜD. YANI GAP APT ALTI NO:38/A


Diyarbakır/Bağlar
Özdeniz Eczanesi
04122337649
CEZAEVİ ALT KÖŞESİ VALİ ÜNAL ERKAN İ.Ö.O SOKAĞI 6 VE 7 NOLU SAĞLIK OCAĞI KARŞISI PERŞEMBE PAZARI CADDESİ


Diyarbakır/Bağlar
Yenı Yasam Eczanesi
04122353131
ÖZEL BAĞLAR HASTANESİ KARŞISI AYDIN KAYA APT. BAĞLAR DÖRTYOL P.T.T. KARŞISI


Diyarbakır/Bağlar
Merkez Eczanesi
04122904511
KADIN DOĞUM HASTANESİ ARKASI BAĞCILAR MAH. YENİHAL 2. CAD. JİYAN 3 SİTESİ ALTI NO:25/A BAĞLAR ROYAL MARKET YANI ESKİ AVEA CAD.


Diyarbakır/Kayapınar
İskan Mafrak Eczanesi
04122513221
GAZİLER KAPLAN CİTYPARK DÜĞÜN SALONU IŞIKLARINDAKİ JİBERİN SOKAĞINDA AKKOYUNLU İLKÖĞRETİM OKULU KARŞISI LEZGİN 4 EVLERİ ALTI


Diyarbakır/Kayapınar
Pilatin Eczanesi
04122570530
DİCLEKENT NASIR USTA KALDİRİM HİZASİNDA. DİCLEKENT GO PETROL İLE OPET PETROL (ESKİ LUKOİL PETROL) ORTASINDA YENİYOL SON DURAK


Diyarbakır/Kayapınar
Talaytepe Eczanesi
04125022519
OTOGAR İLE SANAYİ ARASI YOLDAN İÇERİ GİRİŞTE İKİNCİ KAVŞAKTA SAĞDA. OTOGAR ARKASI 50 METRELİK YOLDA KOMPLEXİA (TEZ-GEL KOM KARŞISINDA )


Sidebar Alt Kısım İkili Reklam Alanından İlki 150x150
Sidebar Alt Kısım İkili Reklam Alanından İlki 150x150

E-Bülten Aboneliği