Telefon
WhatsApp
Mor Kiryakus Manastırında restorasyon çalışmalarının ikinci etabı devam ediyor

Batman’a gelen bazı tur operatörleri ve basın mensupları, Batman'ın Beşiri ilçesine bağlı Ayrancı köyünde bundan 1600 yıl önce inşa edildiği tahmin edilen Mor Kiryakus Manastırını ziyaret etti.

Batman’a gelen tur operatörleri ile bazı ulusal basın mensuplarını Mor Kiryakus Manastırında İl Kültür ve Turizm Müdürü Mehmet İhsan Aslanlı ağırladı.

Batman Valiliği İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, Mor Kiryakus Manastırında, 2018 yılında başlatılan restorasyon çalışmalarının ikinci etabının devam ettiği bildirildi.

Restorasyonun ise İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından hazırlanan ve Dicle Kalkınma Ajansı (DİKA) tarafından ekonomi altyapı çalışmaları kapsamında desteklendiği ifade edildi.

Çalışmaların bitmesiyle birlikte bölge turizmine önemli katkıları olacağı düşünülen Mor Kiryakus Manastırının, tescilli yapılar arasında yer aldığı kaydedildi.

Açıklamada, yaklaşık 3 dönüm alan üzerine inşa edilen Mor Kiryakus Manastırının, dehlizlerle yeraltına uzanan bir yeraltı katıyla birlikte 3 katlı yapıda, dıştan dikdörtgen planlı, içten de geniş iki kare planlı kapalı bir avlu ve bu avlunun etrafında kemerli payendelerin gerisinde odalar yer aldığı aktarıldı.

Restorasyon çalışmalarının bitmesiyle eski görünümüne kavuşması beklenen manastırın, yurt dışı ve yurt içinden gelmesi beklenen turistlerin ziyaretine açılacağı ve bölgede yaşayan vatandaşların ekonomisine katkı sunmasının beklendiği belirtildi.(İLKHA)

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!

eczane

Reklam

Yazarlarımız

Bismil Nöbetçi Eczaneler

E-Bülten Aboneliği