Telefon
WhatsApp
Prof. Dr. Vefik Arıca tam kapanma sürecini değerlendirdi
300 X 250 Reklam Alanı

Türkiye 17 günlük  tam kapanma sürecine geçiyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kabine toplantısı sonrası yaptığı açıklamada, "29 Nisan 2021 Perşembe akşamı saat 19.00'dan başlayıp, 17 Mayıs 2021 Pazartesi sabah 05.00'e kadar sürecek şekilde tam kapanmaya geçiyoruz." dedi.

Geç alınmış bir karar olsa da tam kapanmanın getirilmesinin sevindirici olduğunu dile getiren Prof. Dr. Arıca, aşılamada yüzde 60’a ulaşan ülkelerin enfeksiyonlarda yüzde 98’e, ağır hasta sayısın da yüzde 97, yoğun bakıma gitmeme oranında ise yüzde 99 düşüş kaydettiğine dikkat çekti.

"İller arası hareketliliği durdurmak bizim için çok önemliydi"

"5 bin vakalarına inmek ve ölüm oranlarını sıfıra düşürmek için tam kapanma çok önemliydi.” diyen Arıca, “İller arası hareketliliği durdurmak bizim için çok önemliydi, seyahat kısıtlaması getirilmesi çok iyi oldu. Türkiye’de son verilere göre 79 ilimiz şu an kırmızı 2 ilimiz ise turuncu şeklinde yani nüfusun yüzde 98,3’ü kırmızı haritaya bürünmüş durumda. Turuncu kalan sadece Mardin ve Şırnak vardı, Mardin’de yüz binde 95 vakayla ilerleyerek kırmızı renge bürünmek üzereydi.” ifadelerini kullandı.

"Tam kapanma ile birlikte aşılama sayısını artırmalıyız"

Aşı uygulama noktasında Amerika, Birleşik Krallık ve 21 milyon 500 bin ile Türkiye’nin üçüncü sırada bulunduğunu ifade eden Arıca, tam kapanma ile birlikte aşılama çalışmalarının hızlandırılmasının çok önemli olduğuna dikkat çekti.

Arıca, “Şuanda Türkiye’deki aşı uygulama oranı yüzde 16 seviyesine ulaşmış durumda, bazı ülkelerde Ocak ayında ciddi bir şekilde vaka sayıları arttı, ama aşılama oranı yüzde 60’ı bulduktan sonra toplumsal bağışıklama ile bu sıkıntı aşıldı. Enfeksiyonlar yüzde 98'e, ağır hasta sayısı yüzde 97’ye, yoğun bakıma gitme oranı da yüzde 99'a düşmüş durumda.” diyerek aşının önemine dikkat çekti.

"Geç olsa da alınan kararı bilim insanları olarak sevinçle karşıladık"

Arıca, “Özellikle bayramdan sonra 17 günü tamamlamanın ardından turizm ve ekonominin açılması hedeflendiği için vaka sayılarının 5 binin altına, ölüm oranlarının da sıfıra dürülmesi gerekiyor. Bu nedenle kabine sonrası alınan kararları bilim insanları olarak sevinçle karşıladık. Dünyada bir can kaybı bizleri çok üzmektedir. Vaka sayılarını azalması bizim için çok önemli.” dedi.

"Aşı olanların süper bulaştırıcı olma özelliği ortadan kalkacak"

Güneydoğu Anadolu Bölgesinde aşılama oranlarını çok düşük olduğuna dikkat çeken Arıca, aşılama hızının arttırılarak ve özellikle bu bölgenin korunması gerektiğini kaydetti.

Arıca, “Türkiye geneli ve özellikle İstanbul, Çanakkale, Tekirdağ, Kırklareli gibi bölgeler en yüksek yüz bin sayılarına ulaşmış durumda. Özelikle 21 milyon 500 bin kişi aşılanmış durumda ve bunlar süper taşıyıcı olabiliyorlar. Aşı olan kişi korunduğunu bildiği için bu öz güvenle maske, mesafe, sosyal mesafe ve hijyene daha fazla dikkat etmesi gerekirken çok az dikkat ettiği ve virüsü başkalarına bulaştırdığı biliniyor. Özellikle bu kapanma döneminde aşılama hızı artacağı için kişi kendini koruyacak ve etrafa da yaymayacak. Süper bulaştırıcılık olmayacağı için vaka sayıları da azalacak.” ifadelerini kullandı. (İLKHA)

Anasayfa Reklam Alanı 1 728x90

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!

eczane

Reklam

300 X 250 Reklam Alanı

Diyarbakir Nöbetçi Eczaneler

Diyarbakır/Yenişehir
Gülan Eczanesi
04122285313
DAĞKAPI MEYDANI BOWER HASTANESİ KARŞISI DAĞKAPI CİĞERCİ İBO BİTİŞİĞİ


Diyarbakır/Yenişehir
Güneydoğu Eczanesi
04122282890
LİSE CAD. VALİLİK ARKASI NÜFUS MÜD. YANI GAP APT ALTI NO:38/A


Diyarbakır/Bağlar
Özdeniz Eczanesi
04122337649
CEZAEVİ ALT KÖŞESİ VALİ ÜNAL ERKAN İ.Ö.O SOKAĞI 6 VE 7 NOLU SAĞLIK OCAĞI KARŞISI PERŞEMBE PAZARI CADDESİ


Diyarbakır/Bağlar
Yenı Yasam Eczanesi
04122353131
ÖZEL BAĞLAR HASTANESİ KARŞISI AYDIN KAYA APT. BAĞLAR DÖRTYOL P.T.T. KARŞISI


Diyarbakır/Bağlar
Merkez Eczanesi
04122904511
KADIN DOĞUM HASTANESİ ARKASI BAĞCILAR MAH. YENİHAL 2. CAD. JİYAN 3 SİTESİ ALTI NO:25/A BAĞLAR ROYAL MARKET YANI ESKİ AVEA CAD.


Diyarbakır/Kayapınar
İskan Mafrak Eczanesi
04122513221
GAZİLER KAPLAN CİTYPARK DÜĞÜN SALONU IŞIKLARINDAKİ JİBERİN SOKAĞINDA AKKOYUNLU İLKÖĞRETİM OKULU KARŞISI LEZGİN 4 EVLERİ ALTI


Diyarbakır/Kayapınar
Pilatin Eczanesi
04122570530
DİCLEKENT NASIR USTA KALDİRİM HİZASİNDA. DİCLEKENT GO PETROL İLE OPET PETROL (ESKİ LUKOİL PETROL) ORTASINDA YENİYOL SON DURAK


Diyarbakır/Kayapınar
Talaytepe Eczanesi
04125022519
OTOGAR İLE SANAYİ ARASI YOLDAN İÇERİ GİRİŞTE İKİNCİ KAVŞAKTA SAĞDA. OTOGAR ARKASI 50 METRELİK YOLDA KOMPLEXİA (TEZ-GEL KOM KARŞISINDA )


Sidebar Alt Kısım İkili Reklam Alanından İlki 150x150
Sidebar Alt Kısım İkili Reklam Alanından İlki 150x150

E-Bülten Aboneliği