Telefon
WhatsApp
Ramazan ayının ilk cuma namazı kılındı
300 X 250 Reklam Alanı

On bir ayın sultanı ramazan ayının ilk cuma namazı, halkın yoğun katılımıyla yeni tip Coronavirus (Covid-19) karşı alınan önlemler kapsamında sosyal mesafe ile maskelerle kılındı.

Mardinliler, cuma namazını cumhuriyetin ilk yıllarında ahır olarak kullanılan 800 yıllık Ulu Cami’de kılmanın sevincini yaşadı.

Duvarlarında taşıdığı izlerle tarihi bir vesika olarak döneminin şahitliğini yapan tarihi camiye erken gelen bazı vatandaşlar, verilen vaazı dinlerken bazılarının da Kur'an-ı Kerim okuduğu görüldü.

“Şifa ayı ramazan”

Verilen vaazın ardından hutbe okundu.  “Şifa ayı ramazan” başlıklı hutbeyi okuyan Ulu Camii İmamı Molla Osman Elmas, “Sahurla berekete, oruçla sıhhate, Kur’an’la şifaya, teravihle huzura, zekâtla kardeşlerimize, itikâfla özümüze eriştiğimiz bir Ramazan ayına daha kavuştuk.” dedi.

“Ruhumuz oruçla temizlenir”

Ramazan’ın oruç ayı olduğunu ifade eden İmam Elmas, “Oruç, Rabbimizin bize bağışladığı kutlu bir nimet ve emanettir.  Her yıl bize gelen bir medeniyet, bir diriliş mucizesidir. Vücudumuz, duygularımız, beynimiz ve kalbimiz oruçla yenilenir. Bedenimiz oruçla sıhhat bulur. Kişiliğimiz oruçla mayalanır. Nefsimiz oruçla terbiye olur. Ruhumuz oruçla temizlenir.” diye konuştu.

“Mukabelelerimizle Peygamberimizin sünnetini ihya edelim”

İmam Elmas, “Ramazan, varlık âlemine eşsiz bir ufuk sunan Kur’an-ı Kerim’in indirildiği ve en çok okunduğu aydır. O Kur’an ki hayat ışığımız, gören gözümüz, çalışan kalbimizdir. Kur’an insana şifa, toplumlara şifa, medeniyetlere şifadır. O halde, Kur’an’la şifa bulalım. Yuvalarımızı ve gönüllerimizi Kur’an’la buluşturalım. Rabbimizin kelamını özenle okumaya, anlamaya ve yaşamaya çalışalım. Mukabelelerimizle Peygamberimizin sünnetini ihya edelim. İhya edelim ki Kur’an ruhumuza işlesin, Kur’an’ın aydınlığı yüzümüzü kaplasın.” ifadelerini kullandı.

“Hayır ve hasenatımızla malımızı bereketlendirelim”

“Ramazan, dinimizin direği olan namazla huzur bulduğumuz aydır.” diyen Elmas, hutbesini şöyle bitirdi:

“Öyleyse zikrimizi, şükrümüzü, tefekkürümüzü, dua ve niyazımızı namazla artıralım. Her türlü kötülükten, hayasızlık ve fenalıktan namazla korunalım.  Yorulan ruhlarımızı, teravihle sükûnete erdirelim. Ramazan, yardımlaşma ve dayanışma ayıdır. Geliniz, infak ve sadakamızla, hayır ve hasenatımızla malımızı bereketlendirelim. Zekât ve fitremizle kardeşlerimizin derdine derman olalım. Hüzünlerini dindirip sevinçlerini çoğaltalım.”

İbrahim Nergiz

“Tarihi camide namaz kılmak insana huzur veriyor”

Ramazan’ın ilk cuması namazını tarihi Ulu Camii'nde kılacağı için çok sevinçli olduğunu söyleyen vatandaşlardan İbrahim Nergiz, tüm Müslümanların Ramazan ayını tebrik ettiğini söyledi. Nergiz, “Tabi salgın nedeniyle maske ve mesafe kuralına uyarak namaz kılınıyoruz. Bu hastalığın bir önce bitmesi için dua ediyoruz, ben inanıyorum ki bu salgın çok yakında bitecek inşallah.” dedi.

Muhammed Arda Ceylan

“Çok sevinçliyiz, mutluyuz, çünkü oruçluyuz”

Muhammed Arda Ceylan da “Bugün Ramazan ayının ilk cumasıdır. Çok sevinçliyiz, mutluyuz, çünkü oruçluyuz. Cuma namazı için çok güzel bir camiye gelmişiz, tarihi bir camidir. Allah, inşallah tuttuğumuz oruçları ve kıldığımız namazları kabul eder.” dedi. (İLKHA)

Anasayfa Reklam Alanı 1 728x90

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!

eczane

Reklam

300 X 250 Reklam Alanı

Diyarbakir Nöbetçi Eczaneler

Diyarbakır/Yenişehir
A Plus Eczanesi
04125025532
YENİŞEHİR MAH. LİSE 4. SOK.( DİYARBAKIR BAROSU YANI ADLİYE KARŞI SOKAĞI) İPSAN 7 APT. ALTI NO:14/B1


Diyarbakır/Sur
Nehir Eczanesi
04122261701
ŞEHİTLİK CAD. ŞEHİRLİK DÖRTYOL ÖZGÜL SİTESİ ALTI A/BLOK


Diyarbakır/Bağlar
Pınar Eczanesi
04122341155
C.EVİ ALT KÖŞE VALİ ÜNAL ERKAN İ.Ö.O SOKAĞI 6-7 NOLU SAĞLIK OCAĞI YANI(PERŞEMBE PAZARI SOKAĞI)


Diyarbakır/Bağlar
Çuhadar Eczanesi
04122344948
HATBOYU CAD. ORYIL PETROL YANI BEKTAŞ 1 APT. NO:5


Diyarbakır/Bağlar
Arzu Eczanesi
04125027071 05525027371
Araç Muayene istasyonu(TUVTURK) karşısı yoldan devam edince ilk kavşakta sağda (Hamravat ve Gökkuşağı Villaları arası) Meramların önü Esma Ana konutları altı


Diyarbakır/Kayapınar
Selamet Eczanesi
04122380807
SEYRANTEPE ŞANLIURFA YOLI 1.KM HUZUREVLERİ MAH. 3. SOKAK 13/A GENESİS HOSPİTAL ARKASI ACİL KARŞISI


Diyarbakır/Kayapınar
Kayapınar Eczanesi
04122570919
DİCLEKENT MAH. AVA DÜĞÜN SALONUNUN ARKASINDAKİ BEDİÜZZAMAN CAMİ ARKASI 265. SOK. NO:16/A ÇEYSA 6 SİTESİ ALTI


Diyarbakır/Kayapınar
Gaziler Eczanesi
04122522123
GAZİLER ÇEŞME DURAĞI KARŞISI


Sidebar Alt Kısım İkili Reklam Alanından İlki 150x150
Sidebar Alt Kısım İkili Reklam Alanından İlki 150x150

E-Bülten Aboneliği