Telefon
WhatsApp
Ramazan sofralarının vazgeçilmez tatlısı: Antep baklavası
300 X 250 Reklam Alanı

Asırlardır Ramazan ayında ikramların gözdeleri arasında yer alan ve iftar sofralarının değişmez lezzeti olan “Antep baklavası” bu Ramazan ayında da ikramların başında yer alıyor.

Gastronomi alanında UNESCO’nun Yaratıcı Şehirler Ağı’nda yer alan ve baklavanın da başkenti olarak bilinen Gaziantep'te baklava bin bir emek ve zahmetle hazırlanıyor.

Gaziantep‘in ismiyle bütünleşen baklava, son derece dikkat ve ustalık isteyen ender tatların başında gelirken Antep fıstığı, tereyağı, kaymak ve sert buğdaydan oluşan baklavanın her aşaması ayrı bir maharet ve emek istiyor.

Avrupa Birliği tarafından tescil edilen "Antep baklavası"nın üretildiği gastronomi şehri Gaziantep'teki baklava ustaları tarafından üretilen baklava, ustaların maharetli ellerinde zorlu ve bir o kadar da meşakkatli bir sürecin ardından hazırlanarak tezgahlarda müşterilere sunuluyor.

Kentte iftar sofralarını tatlandıran baklava için Ramazan ayında talep artışı nedeniyle üreticiler yoğun bir mesai harcarken Covid-19 salgını nedeniyle baklavanın üretim aşamasında ise hijyen başta olmak üzere her türlü tedbiri alan baklava üreticileri, tedbirlere dikkat ederek özenle çalışıyor.

Ramazan ayı dolayısıyla gelen siparişleri yetiştirebilmek için yoğun mesai harcayan baklava üreticileri, iftar yemeklerinin ardından tercih edilen baklava için özenle çalışıyor.

Covid-19 tedbirleri kapsamında sokağa çıkma kısıtlaması saatlerinde ve günlerinde dışarı çıkamayan vatandaşlara siparişleri paket servisi olarak götüren baklava üreticileri, Türkiye'nin çeşitli illerinden gelen siparişleri ise kargo yoluyla gönderiyor.

Ramazan ayı öncesi Covid-19 salgını nedeniyle satışlar düştüğü için üretim kapasitesini düşürdüklerini belirten kentteki 33 yıllık baklava ustası Levent Aktaş, İLKHA muhabirine, Ramazan ayında işlerinin arttığını ve bu nedenle de yoğun çalıştıklarını söyledi.

Ramazan ayının gelmesiyle baklavaya talep artmasıyla üretim kapasitesini artırdıklarını belirten Aktaş, Ramazan ayında baklava satışında yükselme olduğunu belirtti.

Ramazan ayının hayırlara vesile olmasını dileyen Aktaş, Ramazan ayının bereketiyle geldiğini ifade etti.

“Türkiye’nin diğer illerine de kargolar vasıtasıyla baklava gönderiyoruz”

Ramazan ayında baklavanın iftar sofralarının baş tacı olduğunu belirten Aktaş, “Bu yıl havada serin gidiyor, böyle olduğu için oruç tutanların canı her şeyi özellikle tatlıyı çekiyor. Pandemiden dolayı akşam 19.00’dan sonra insanlar dışarı çıkamıyor. Bu vesile ile işimiz her zamanki gibi çok yoğun olmasa da yine paket servislerle baklava severlere baklavasını yetiştirmeye çalışıyoruz. Tabi sadece Gaziantep’e değil, Türkiye’nin diğer illerine de kargolar vasıtasıyla baklava severlere baklavayı kargo ile gönderiyoruz. Baklava severleri baklavasız bırakmamak için elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz.” dedi.

Baklavayı tüm iftar sofralarına yetiştirmek istediklerini belirten Aktaş, kentte üretilen baklavanın Türkiye'nin her yerine bir günde gittiğini ifade etti.

“Baklava severleri baklavasız bırakmamak için elimizden geleni yapıyoruz”

Daha önceki Ramazan aylarında işlerinin daha yoğun olduğunu ifade eden Aktaş, “Artık büyük aileler birbirlerine gidip gelemiyor, lokantalar kapalı, insanlar evlerinden çıkmıyor. Böyle olmasına rağmen eski Ramazanları arıyoruz ama yine de çok şükür. İnşallah bu süreç bittikten sonra yine bizim işlerimiz canlanır. İlerleyen günlerde inşallah bayrama yakın işlerimizin artacağına inanıyoruz. Çünkü sadece Gaziantep’e değil, Gaziantep’ten tüm dünyaya ve Türkiye'ye ürün gönderiyoruz. İlerleyen günlerde inşallah işimizin daha da artacağına inanıyoruz. Yani baklava severleri baklavasız bırakmamak için elimizden geleni yapıyoruz. Tabi sofralarımızın baş tacı olan baklavayı severlere en güzel şekilde baklavamızı ulaştırmaya çalışacağız.” ifadelerini kullandı.

“Ramazan Bayramı’na hazırlanıyoruz”

Ramazan Bayramı’na doğru yoğunluklarının daha da artacağını belirten Aktaş, “Gaziantep'te üretilen baklavaları müşterilerimiz ve kargolar vasıtasıyla Türkiye’ye ve dünyanın her tarafına ulaştırabiliyoruz. Onun için yine bir yoğunluk bekliyoruz. Ramazan Bayramı’nda siparişlerimiz artıyor.” diye konuştu.

Müşteri Aydın Genç, ticari amaçla Mersin’den Gaziantep’e geldiğini ve fıstıklı baklavayı çok sevdiğini belirterek Ramazan için kadayıf aldığını ifade etti. (İLKHA)

Anasayfa Reklam Alanı 1 728x90

3 Yorum

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!

eczane

Reklam

300 X 250 Reklam Alanı

Diyarbakir Nöbetçi Eczaneler

Diyarbakır/Yenişehir
A Plus Eczanesi
04125025532
YENİŞEHİR MAH. LİSE 4. SOK.( DİYARBAKIR BAROSU YANI ADLİYE KARŞI SOKAĞI) İPSAN 7 APT. ALTI NO:14/B1


Diyarbakır/Sur
Nehir Eczanesi
04122261701
ŞEHİTLİK CAD. ŞEHİRLİK DÖRTYOL ÖZGÜL SİTESİ ALTI A/BLOK


Diyarbakır/Bağlar
Pınar Eczanesi
04122341155
C.EVİ ALT KÖŞE VALİ ÜNAL ERKAN İ.Ö.O SOKAĞI 6-7 NOLU SAĞLIK OCAĞI YANI(PERŞEMBE PAZARI SOKAĞI)


Diyarbakır/Bağlar
Çuhadar Eczanesi
04122344948
HATBOYU CAD. ORYIL PETROL YANI BEKTAŞ 1 APT. NO:5


Diyarbakır/Bağlar
Arzu Eczanesi
04125027071 05525027371
Araç Muayene istasyonu(TUVTURK) karşısı yoldan devam edince ilk kavşakta sağda (Hamravat ve Gökkuşağı Villaları arası) Meramların önü Esma Ana konutları altı


Diyarbakır/Kayapınar
Selamet Eczanesi
04122380807
SEYRANTEPE ŞANLIURFA YOLI 1.KM HUZUREVLERİ MAH. 3. SOKAK 13/A GENESİS HOSPİTAL ARKASI ACİL KARŞISI


Diyarbakır/Kayapınar
Kayapınar Eczanesi
04122570919
DİCLEKENT MAH. AVA DÜĞÜN SALONUNUN ARKASINDAKİ BEDİÜZZAMAN CAMİ ARKASI 265. SOK. NO:16/A ÇEYSA 6 SİTESİ ALTI


Diyarbakır/Kayapınar
Gaziler Eczanesi
04122522123
GAZİLER ÇEŞME DURAĞI KARŞISI


Sidebar Alt Kısım İkili Reklam Alanından İlki 150x150
Sidebar Alt Kısım İkili Reklam Alanından İlki 150x150

E-Bülten Aboneliği