Telefon
WhatsApp
Sağlık İş Sendikasından Dicle Üniversitesindeki uygulamalara tepki
300 X 250 Reklam Alanı

Diyarbakır Dicle Üniversitesi Hastaneleri önünde bir araya gelen sağlık çalışanları, mesai saatlerinde yapılan değişiklikler ve buna yönelik ödemelerin yapılmadığını belirterek birçok sosyal hakkın askıya alındığını söyledi.

Sağlık çalışanları adına yapılan basın açıklamasını Sağlık İş Sendikası Diyarbakır İl Başkanı Ümit Umdu okudu.

Pandemi sürecinde hiçbir ek ödeme almayan sağlık işçisinin ek ödeme almaması için çalıştırılmadığını söyleyen Umdu, "Diğer günlerde ise mesai saatini doldurmuyor diye ihtiyaç olmadığı halde sırf çalışma saatleri dolsun diye çalıştırılıyorlar. Mesai Dışı Ödeme (MDÖ) ile iş yükü artırılmış, görev talimatında olmayan işler yaptırılmaya çalışarak manevi anlamda demoralize edilmiştir. Olur-olmaz tutulan tutanaklar sonucunda yevmiye kesintisi cezaları verilmektedir. Kurumun gelirinin giderleri karşılamadığı belirtilerek çalışanların nöbet ödemeleri ve bunun gibi ödemeler aksatılmakta, çalışanlar mağdur edilmektedir." ifadelerini kullandı.

"Haklarımızı dava yoluyla arayacağız"

Yapılan toplu iş sözleşmesinin tamamıyla kurum yararına olup işçilerin aleyhine yapıldığını belirten Umdu, "İşçilerin elindeki mevcut olan haklar; nöbet parası, risk ödemesi, bayram ödemesi, çocuk yardım parası gibi ödemeler sözleşme ile ortadan kaldırılmıştır. Alınan maaşlar bile düştüğü halde birde yetkili işçi sendikasına aidat ödemek zorunda bırakılmıştır. Ayrıca geriye dönük haklarda 70-80 işçimizin de haklarını alamadığını dava yoluyla hakkımızı arayacağımızı belirtiyoruz." dedi.

Yapılan yemekhane ihalesi ile yemek çeşit sayının düşürüldüğüne vurgu yapan Umdu, "Yapılan yemekhane ihalesi ile sanki personel kuruma yükmüş gibi yemek çeşit sayısı düşürülmüş olup, ikinci bir bardak su bile çok görülmüştür. Bir suyu çalışanlarına çok gören bir zihniyetle karşı karşıya kaldığımızı üzüntüyle görmüş bulunmaktayız. Bu uygulamaya tepkimiz nettir ve yemekhane protestosu için perşembe ve cuma günü işçi ve memurlar olarak yemek yemeyeceğimizi buradan duyuruyoruz." şeklinde konuştu.

"Mağduriyetlere sebep olanların empati kurmalarını istiyoruz"

Başhekimlik yazısıyla görev yeri değişikliğinde görevlendirme yazısı yazılmadan sözlü olarak yer değişikliği yapıldığını belirten Umdu, görevi alanları dışındaki işlerde çalışmaya zorlandırıldıklarını söyledi.

Daha önce defalarca dile getirmelerine rağmen 22 yemekhane çalışanının salgın döneminde işsiz bırakıldığının altını çizen Umdu, "Yetkililer buradan sadece şunu bilmelidirler ki çalışan 22 işçi arkadaşlarımızla beraber eşlerinin ve çocuklarının geleceklerini de tehlikeye atmış olup ekmeklerine mâni olmuşlardır. Buna sebep olanların her şeyden önce biraz empati kurmalarını, bu çalışan işçilerimizin yıllardır bu kuruma hizmet verdiklerini, bir günde hiçbir gerekçe gösterilmeden işinize son verildiğini duyduğunda neler hissedebileceğinizi düşündünüz mü?" dedi.

Dicle Üniversitesi yöneticilerine seslenen Umdu, "Bir an önce bu yanlıştan dönün. Gerek KİT'lerde çalışan gerek yemekhanelerde gerek bilgi işlem ve gerekse karayollarında anahtar teslim çalışan yüzde 70 engeline takılan arkadaşların kadro dışı tutulma yanlışından biran evvel dönülmesini de yetkililerden bekliyoruz. (İLKHA)

Anasayfa Reklam Alanı 1 728x90

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!

eczane

Reklam

300 X 250 Reklam Alanı

Diyarbakir Nöbetçi Eczaneler

Diyarbakır/Yenişehir
Gülan Eczanesi
04122285313
DAĞKAPI MEYDANI BOWER HASTANESİ KARŞISI DAĞKAPI CİĞERCİ İBO BİTİŞİĞİ


Diyarbakır/Yenişehir
Güneydoğu Eczanesi
04122282890
LİSE CAD. VALİLİK ARKASI NÜFUS MÜD. YANI GAP APT ALTI NO:38/A


Diyarbakır/Bağlar
Özdeniz Eczanesi
04122337649
CEZAEVİ ALT KÖŞESİ VALİ ÜNAL ERKAN İ.Ö.O SOKAĞI 6 VE 7 NOLU SAĞLIK OCAĞI KARŞISI PERŞEMBE PAZARI CADDESİ


Diyarbakır/Bağlar
Yenı Yasam Eczanesi
04122353131
ÖZEL BAĞLAR HASTANESİ KARŞISI AYDIN KAYA APT. BAĞLAR DÖRTYOL P.T.T. KARŞISI


Diyarbakır/Bağlar
Merkez Eczanesi
04122904511
KADIN DOĞUM HASTANESİ ARKASI BAĞCILAR MAH. YENİHAL 2. CAD. JİYAN 3 SİTESİ ALTI NO:25/A BAĞLAR ROYAL MARKET YANI ESKİ AVEA CAD.


Diyarbakır/Kayapınar
İskan Mafrak Eczanesi
04122513221
GAZİLER KAPLAN CİTYPARK DÜĞÜN SALONU IŞIKLARINDAKİ JİBERİN SOKAĞINDA AKKOYUNLU İLKÖĞRETİM OKULU KARŞISI LEZGİN 4 EVLERİ ALTI


Diyarbakır/Kayapınar
Pilatin Eczanesi
04122570530
DİCLEKENT NASIR USTA KALDİRİM HİZASİNDA. DİCLEKENT GO PETROL İLE OPET PETROL (ESKİ LUKOİL PETROL) ORTASINDA YENİYOL SON DURAK


Diyarbakır/Kayapınar
Talaytepe Eczanesi
04125022519
OTOGAR İLE SANAYİ ARASI YOLDAN İÇERİ GİRİŞTE İKİNCİ KAVŞAKTA SAĞDA. OTOGAR ARKASI 50 METRELİK YOLDA KOMPLEXİA (TEZ-GEL KOM KARŞISINDA )


Sidebar Alt Kısım İkili Reklam Alanından İlki 150x150
Sidebar Alt Kısım İkili Reklam Alanından İlki 150x150

E-Bülten Aboneliği