Telefon
WhatsApp
Sektörlerin ara eleman sıkıntısı karşılanacak

Mesleki eğitimde önemli yer tutan ve mesleki ustaların yetişmesi için esnaf kültürünün bir parçası olan “çıraklık” geleneğinin yaşatılması için “Gençler Geleceğimiz, Çıraklık Geleneğimiz” sloganıyla harekete geçildi.

Bu kapsamda Gaziantep Valiliği, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürlüğü, Gaziantep Sanayi Odası, Gaziantep Ticaret Odası, Gaziantep Esnaf ve Sanatkârlar Odası ortaklığında “Meslek Eğitim Modelinde Çıraklığı Yaygınlaştırma ve Destekleme Projesi”nin hayata geçirilmesi için ilk adım atıldı.

Proje için Gaziantep Valiliği’nde protokol imza töreni gerçekleşti. Çalışmanın başlamasıyla ile birlikte zorunlu eğitimi yarıda bırakan öğrencilerin tekrardan zorunlu eğitime dahil ederek tamamlamaları, mesleki becerilerinin tespit edilmesi ve meslek sahibi olmaları sağlanacak.

Törende konuşan Gaziantep Valisi Davut Gül, işverenin personel sıkıntısının, vatandaşın ise iş talebi olduğunun altını çizdi.

“Gaziantep’te 150-200 tane mesleki eğitim veren merkeze ihtiyaç var”

Okul ve meslek lisesi sayısında ciddi bir artış olduğunu belirten Gül, “Bununla ilgili bir sıkıntımız yok. Bugün bütün kurumlarımız ile birlikte görev dağılımı yapıyoruz. Büyükşehir Belediyesi’nin yaptığı yazılım, bizim için arz ile talebi bir araya getirecek. Öğrencilerimize nerede ihtiyaç olduğunu göreceğiz. Bizim mesleki eğitim okulları sayımız 4’ten 48’e çıktı. Sayımızı 12 kat arttırdık ama öğrenci sayımızı da arttırmamız gerekiyor. 48’de bize yetmez, Gaziantep’te 150-200 tane mesleki eğitim veren merkeze ihtiyaç var. Bunu yapabilecek durumdayız ama öncelikle mevcut 48’in içerisini doldurmamız için hem sektörün hem de bizlerin sürekli bu konuyu gündemde tutmamız gerekiyor. Çocuklarımız hem eğitim alacak hem harçlığı olacak hem de meslek sahibi olacak.” ifadelerini kullandı.

“7 bin çocuğumuzu sistemin içine katmış olacağız”

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin de eğitim sistemi ile devletin öğrenciler için hem çıraklık yapmaları hem de eğitim hayatlarına devam etmelerini sağladığını hatırlatarak şunları söyledi.

“Bu şehrimizin, gençlerimizin geleceği, onların gönüllü bir şekilde iş hayatına devam etmeleri için çok önemli bir imza. Biz Ahilik kültüründen gelen büyük bir medeniyetin taşıyıcılarıyız. Bizim geleneğimizde ‘çıraklık ve ustalık’ kültürü var. Çocuklarımız çırak olarak, kalfa olarak yetişmelerini sağlayacak bir altyapı ve mektep var. Bu protokol çok önemli. Bu verilen imkanlar çocuk işçiliğin önüne geçecek hem de yetişmiş insan sıkıntısını çözerek köklü bir çözüm olacak. Gaziantep Büyükşehir Belediyesi olarak hangi alanda ne gibi bir sıkıntı varsa onu çözmek için her türlü lojistik desteği vereceğiz. Bu çalışma tamamlandığında hedef kitlemiz olan en az 7 bin çocuğumuzu sistemin içine katmış olacağız. Hem teoriyi hem pratiği öğreterek onları geleceğe hazırlayacağız.”

Gaziantep İl Milli Eğitim Müdürü Yasin Tepe, projenin, çırak, kalfa ve ustayı layıkıyla yönetip koordine edeceğin ve sektör ihtiyaçları doğrultusunda öğrencilere gerekli eğitimleri vermeye hazır olduklarını vurguladı.

Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürü Mehmet Uzun ise protokolle birlikte kurumunun üzerine düşen bütün görevlerin yapılacağını ve desteklerin sürdürüleceğini bildirdi.

Gaziantep Ticaret Odası Başkanı Tuncay Yıldırım ise Gaziantep’in Türkiye’de ticaretin kalbinin attığı birkaç önemli ilden bir tanesi olduğunu, proje ile sektörlerin ara eleman ihtiyaçları karşılayacağını ve bu ihtiyacı sağlayan çocukların kayıt altına girerek hem hakları zayi olmadan çalışarak kazanmaları hem de bu noktada verim elde etmek açısından önemli bir proje olduğunu söyledi.

Gaziantep Sanayi Odası Başkan Yardımcısı Cevdet Akınal da kurumunun bir mesleki eğitim merkezleri olduğunu hatırlatarak projeye gerekli desteği de vereceklerini iletti.

Gaziantep Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Ömer Küsbeoğlu ise çırak konusunda en çok sıkıntıyı esnafların yaşadığını ve proje ile açığı tamamen kapatacaklarını vurguladı.

Büyükşehir Belediyesi İnsan Kaynakları ve Kurumsal Gelişim Daire Başkanı Murat Geç ise protokolün bütün kurumlar için hayırlı olmasını dileyerek bu protokol ile geleceğin ustalarını aradıklarını ifade etti. (İLKHA)

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!

eczane

Reklam

Yazarlarımız

Bismil Nöbetçi Eczaneler

E-Bülten Aboneliği