Telefon
WhatsApp
Siirt Memur-Sen'den hükümetin zam teklifine tepki

Memur-Sen Siirt İl Temsilciliği sendika binasında düzenlenen basın açıklamasını Memur-Sen Siirt İl Temsilcisi Murat Şeker okudu.

Rakamların beklentileri karşılamadığını vurgulayan Şeker, "Kamu işvereni maaş ve ücretlere 2022'de 5+6, 2023'te 6+6 olmak üzere toplamda iki yılda 23 puanlık bir artış önermiş, bunlar dışında somut herhangi bir teklif sunmamıştır. Bu teklif yeterli değildir. Kamu işvereni müzakere başlatacak yeni bir teklif hazırlamalıdır." ifadelerini kullandı.

4 milyona yakın kamu görevlisi ve 2 milyona yakın memur emeklisinin gözü kulağı toplu sözleşme masasında olduğuna dikkat çeken Şeker, açıklamasında şunlara yer verdi:

Kamu görevlileri olarak çözüm bekleyen sorunlarımız, enflasyon karışışında erimiş maaşlarımızın en etkili çözüm yeri olarak toplu sözleşme masasını görüyoruz. Bu nedenle 4 milyona yakın kamu görevlisi ve 2 milyona yakın memur emeklisinin gözü kulağı toplu sözleşme masasındadır. Kamu İşvereninin dün açıkladığı teklif maalesef bu büyük kitlenin beklentilerini karşılamaktan uzak bir görüntü sergiliyor.

"Maaş zammı teklifi memuru yine enflasyona ezdirecek bir tekliftir"

"2022 yılı için yüzde 5+6, 2023 yılı için yüzde 6+6 maaş zammı teklifi memuru yine enflasyona ezdirecek bir tekliftir." diyen Şeker, 5'inci toplu sözleşmeden bugüne kadar geçen 19 ayda kıymanın yüzde 92, pirinin yüzde 50, makarnanın yüzde 37 arttığına dikkat çekti.

Şeker, "2020 yılının ocak ayında maaş ve ücretinin tamamıyla 98,5 kg 'kıyma' alabilen kamu görevlisi, 2021 yılı ağustos ayı maaş ve ücretiyle 65,2 kg 'kıyma' alabilmektedir. 2020 yılının ocak ayında maaş ve ücretinin tamamıyla bin 917 adet 'simit' alabilen kamu görevlisi, 2021 yılı ağustos ayı maaş ve ücretiyle bin 695 adet 'simit' alabilmektedir. 2020 yılının ocak ayında maaş ve ücretinin tamamıyla 21 adet 18 litrelik 'sıvı yağ' alabilen kamu görevlisi, 2021 yılı ağustos ayı maaş ve ücretiyle 14 adet 18 litrelik 'sıvı yağ' alabilmektedir. Kamu görevlilerinin maaşları enflasyon karşısında erimektedir. 5'inci Dönem Kamu İşvereni tarafından teklif edilen ve Hakem tarafından verilen maaş zammı iki yıl için 4+4 ve 3+3; 19'uncu ayda gerçekleşen enflasyonun ise yüzde 26 olması Kamu İşvereninin dikkate alması gereken en açık tablodur. Artık bu yanlış hesaptan dönülmelidir." ifadelerini kullandı.

"Kamu görevlilerini mutlu edecek, beklentileri karşılayacak bir teklif sunmasını istiyoruz"

"Teklif hazırlanırken çarşı pazardaki fiyatlar, yüksek enflasyon, kurdaki yükseliş, temel ihtiyaç harcamalarındaki artış, alım gücündeki düşüş gözetilmemiştir." diyen Şeker, konuşmasını şu şekilde sürdürdü:

"Kamu işvereninin sunduğu teklif bu gerçekleri dikkate almayan, yetersiz, eksik ve beklentilerimizin altında bir tekliftir. Biz diyoruz ki; memura zammı enflasyon değil kamu işvereni vermelidir. Kamu İşvereninin 3600, refah payı, sözleşmeli personel ile ilgili takvimlendirilmemiş, oranı, kapsamı belirlenmemiş soyut teklifini; oran, kapsam, takvim gibi hususları netleştirerek somutlaştırmasını, tüm kamu görevlilerini mutlu edecek, beklentileri karşılayacak bir teklif sunmasını istiyoruz. 3600 Ek Gösterge konusunda kapsamı genişletilmiş, bütün kamu görevlilerini mutlu edecek, net takvime bağlanmış bir teklif sunulmalıdır. Aynı şekilde sözleşmeli personel konusunda da teklif somutlaştırılmalıdır. Sözleşmeli personelin sorunlarını kökten çözecek kadro eksenli bir yarım milyonu aşan sözleşmeli personelin temel beklentisidir. Memurun enflasyonla eriyen maaşının telafisi ancak seyyanen zamla, memurun enflasyona ezdirilmemesi hedefi de enflasyon farkı vermekle değil ancak refah payıyla mümkündür." dedi.

"Toplu sözleşme bir oldubittiyle değil zaman baskısı olmadan pazarlıkla neticelenmelidir"

Memur-Sen olarak, haklarımızı kazanmak, taleplerimizi kabul ettirmek için her türlü eylem, etkinlik ve program için hazır olduklarını ilan eden Şeker, son olarak şunları söyledi:

"Kamu İşvereninden; yardımcı hizmetlerin genel idari hizmetlere geçirilmesi, vergi dilimi, toplu sözleşme ikramiyesinin artırılması, görevde yükselme ve unvan değişikliği, bayram ikramiyesi, özel hizmet tazminatı, toplu sözleşme ikramiyesinin artırılması ve benzeri genele ilişkin tekliflerimize de hizmet kollarına ilişkin tekliflerimize de karşılık gelecek şekilde titizlikle hazırlanmış teklifleri bekliyoruz. Toplu sözleşme bir oldubittiyle değil zaman baskısı olmadan pazarlıkla neticelenmelidir. Bunun için de yeni ve kapsamlı bir teklifin hazırlanarak; 5'inci dönem toplu sözleşmenin zararlarını tazmin edecek, kayıplarımızı giderecek, memuru enflasyona ezdirmeyecek, emeğimize yaraşır yeni bir teklifin pazarlığa imkân tanıyacak şekilde pazartesi gününe kadar sunulmasını istiyoruz." (İLKHA)

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!

eczane

Reklam

Yazarlarımız

Bismil Nöbetçi Eczaneler

E-Bülten Aboneliği