Telefon
WhatsApp
Siirt’te birçok alanda PCR testi zorunluluğu getirildi

Siirt İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu tarafından alınan karara göre eğitim personelleri, okullarda faaliyet gösteren kantin çalışanları, servis şoförleri, sinema ve tiyatro gösterimlerine katılan kişilerin aşı olmaması halinde hafta 2 kez negatif PCR testi ibraz etmesi zorunlu hale getirildi.

Alınan kararda, öğretmenler, eğitim personeli, kantin çalışanları ve öğrenci servisi personelinin aşı süreçlerini tamamlanmış olması önerildi.

Öğretmenler olmak üzere eğitim personeli, kantin çalışanları ile öğrenci servislerinin şoför ve rehber personeli gibi öğrencilerle bir araya gelecek kişilerin, görevlilerin aşılı, geçirilmiş hastalık durumunda (Covid­19 hastalığı sonrası bilimsel olarak bağışık kabul edilen süreye göre) olmamaları halinde bu kişilerden haftada 2 kez PCR testi ile taranmaları istenilecek. Sonuçlar okul idaresi tarafından gerekli işlemler yapılmak üzere kayıt altında tutulmasına karar verildi.

PCR test sonucu negatif olma zorunluluğu getirilen alanlara (okul, sinema, tiyatro, konser vb.) girmek isteyen ya da şehirlerarası toplu taşıma araçlarını (uçak, tren, otobüs vb.) kullanacak olan kişilerin aşılama süreçlerinin tamamlanmış veya hastalığı geçirmiş kişi durumunda olup olmadığını HES uygulaması üzerinden kontrol ederek PCR negatif test raporu almaları gerekip gerekmediğini öğrenebilecek.

Söz konusu uygulama 18 yaşını doldurmuş tüm kişiler için zorunlu olacak. Alınan karara uymayan vatandaşlara Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282’nci maddesi gereğince para cezası verilebilecek. Aykırılığın durumuna göre kanunun ilgili maddeleri gereğince işlem yapılması ve konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanununun 195’inci maddesi kapsamında gerekli adli işlemlerin başlatılabilecek. (İLKHA)

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!

eczane

Reklam

Yazarlarımız

Bismil Nöbetçi Eczaneler

E-Bülten Aboneliği