Telefon
WhatsApp
Tarlasına kurduğu güneş paneli sayesinde ekinlerini kuraklıktan korudu
300 X 250 Reklam Alanı

Siirt'in Kurtalan ilçesine bağlı Yayıklı köyünde çiftçilik yapan Polat, geçen yıl Kırsal Kalkınma Projesi kapsamında tarlasına güneş enerjisi panelini kurdu.  

180 bin TL'ye mal olan sistemin 2 yıl içinde kendini amorti edebildiğini dile getiren Polat, bu sistem sayesinde 80 buğday, 16 Lavanta, 430 dönüm de fıstık bahçesini damlama tekniğiyle suladığını kaydetti.

Köyde yaşanan su sıkıntısı yüzünden birçok köylünün kendi tarlasını bırakıp başka memlekete giderek çiftçilik yaptığını dile getiren Polat, projesi tamamlanan ve bir türlü hayata geçirilmeyen Garzan kanalının hayata geçmesi durumunda bu bölgenin ikinci bir Çukurova olabileceğine dikkat çekti.

"Güneş paneli, Kırsal Kalkınma Projesiyle gerçekleştirildi"

Tüm çiftçilere bu sistemi kullanmalarını tavsiye eden Polat, "Güneş paneli, Kırsal Kalkınma Projesiyle gerçekleştirildi ve şu anda faydalarını görmeye başladım. Bölge bir kuraklık içerisinde ve az da olsa faydalanabiliyoruz. Bu konuda Tarım ve Orman İl Müdürlüğü ile Proje Şube Müdürlüğünün epey katkıları oldu. Suyu olan bütün çiftçilere bu projeyi hayata geçirmelerini öneriyorum, çünkü elektrikle baş edemiyordum, bir yıllık gelirimizin büyük çoğunluğunu faturalara vermek zorunda kalıyorduk." dedi.

Nurettin Polat

"Bu sene kuraklık var ve bu sistem sayesinde ekinlerimi korudum"

Polat, "Bu projenin tek bir seferlik gideri var ve başka gideri yok. Yüzde 50 hibe desteğiyle güneş enerjisi sistemini tarlamıza yerleştirdik. Fatura derdi yok, arıza derdi yok, herkese tavsiye ediyorum, çiftçiler az bir masrafla bu nimetten yararlanabilirler. Bu sene bir kuraklık var ve bu sistem sayesinde sulamanın farkını görebilirsiniz. Diğer buğday tarlaları biçilemeyecek, sadece sulanan tarları biçeceğiz. Çünkü şimdiden sulanamayan tarlalardaki buğday yandı." diye konuştu.

"Garzan kanalı yapılırsa bu bölge Güneydoğu Anadolu bölgesinin Çukurova'sı olabilir"

Tek umutlarının "Garzan Sulama Kanalının" bir an önce hayata geçmesi olduğunu dile getiren Polat, kanal yapıldığında bu bölgenin Adana'nın Çukurova'sı olacağını kaydetti.

Polat, "Sulama yapamadığım bin 100 dönüm arazim var, ağabeyimin de 2 bin dönüm arazisi var. Kurtalan'da sulama imkânı çok azdır. Sulama kanalı yapılırsa 10 dönüm toprağı olan da hayır görecek bin dönüm tarlası olan da hayır görecek. Çiftçilerimizin büyük bir kısmı Silopi, Cizre'ye gidip mısır ve pamuk ekiyor ama kanal yapıldığında gelip kendi evinin önündeki tarlasını ekecek, bizim daha taban ve daha dayanıklı arazilerimiz var ama su olmadığından dolayı kuraklık döneminde bütün emeklerimiz boşa gidiyor." ifadelerini kullandı.

"Suyu ve imkânı olan bütün çiftçi arkadaşlara güneş enerjisi sistemini öneriyorum"

Suyu ve imkânı olan bütün çiftçilere güneş enerjisi sistemini kurma tavsiyesinde bulunan Polat, son olarak şöyle konuştu:

Güneş enerjisinin maliyeti 180 bin TL oldu ama 2 yıl içinde kendini amorti edebiliyor. Yan gideri ve faturası yok. Bir sefer bu sistemi kurdunuz mu ömürlüktür. Tarlamıza mısır veya pamuk ektiğimizde kazancımızın yarısını elektrik kurumuna veriyorduk ve o zaman sadece yüzde 35'lik bir paya sahipti şimdi ise yüzde 65'e çıkardılar. Bu nedenle suyu ve imkânı olan bütün çiftçi arkadaşlara güneş enerjisi sistemini öneriyorum.

Tarımsal Şube Müdürü Mehmet Seven

"Verim kaybı olmadığı gibi verimde artış bekliyoruz"

Yüzde 50 hibe ile kurulan sulama projesinin, kurak geçen yıllarda ehemmiyetinin görüldüğüne dikkat çeken Tarımsal Şube Müdürü Mehmet Seven, "Nisan ayında gelen yağışlar yeterli miktarda olduğu zaman buğdayın çok fazla sulanmasına gerek yoktur ama bölge kurak geçtiğinden dolayı yetiştiricilik yapılan bazı bölgelerde buğdayda sararmaların olduğu görüldü. Bizim bulunduğumuz arazide ise 100 dönümlük buğday mevcuttur. Çiftçimiz kırsal kalkınma yatırımlarından faydalandığı için ürünü sulama imkanına sahip oldu, verim kaybı olmadığı gibi verimde artış bekliyoruz." ifadelerini kullandı. (İLKHA)

Anasayfa Reklam Alanı 1 728x90

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!

eczane

Reklam

300 X 250 Reklam Alanı

Diyarbakir Nöbetçi Eczaneler

Diyarbakır/Yenişehir
Gülan Eczanesi
04122285313
DAĞKAPI MEYDANI BOWER HASTANESİ KARŞISI DAĞKAPI CİĞERCİ İBO BİTİŞİĞİ


Diyarbakır/Yenişehir
Güneydoğu Eczanesi
04122282890
LİSE CAD. VALİLİK ARKASI NÜFUS MÜD. YANI GAP APT ALTI NO:38/A


Diyarbakır/Bağlar
Özdeniz Eczanesi
04122337649
CEZAEVİ ALT KÖŞESİ VALİ ÜNAL ERKAN İ.Ö.O SOKAĞI 6 VE 7 NOLU SAĞLIK OCAĞI KARŞISI PERŞEMBE PAZARI CADDESİ


Diyarbakır/Bağlar
Yenı Yasam Eczanesi
04122353131
ÖZEL BAĞLAR HASTANESİ KARŞISI AYDIN KAYA APT. BAĞLAR DÖRTYOL P.T.T. KARŞISI


Diyarbakır/Bağlar
Merkez Eczanesi
04122904511
KADIN DOĞUM HASTANESİ ARKASI BAĞCILAR MAH. YENİHAL 2. CAD. JİYAN 3 SİTESİ ALTI NO:25/A BAĞLAR ROYAL MARKET YANI ESKİ AVEA CAD.


Diyarbakır/Kayapınar
İskan Mafrak Eczanesi
04122513221
GAZİLER KAPLAN CİTYPARK DÜĞÜN SALONU IŞIKLARINDAKİ JİBERİN SOKAĞINDA AKKOYUNLU İLKÖĞRETİM OKULU KARŞISI LEZGİN 4 EVLERİ ALTI


Diyarbakır/Kayapınar
Pilatin Eczanesi
04122570530
DİCLEKENT NASIR USTA KALDİRİM HİZASİNDA. DİCLEKENT GO PETROL İLE OPET PETROL (ESKİ LUKOİL PETROL) ORTASINDA YENİYOL SON DURAK


Diyarbakır/Kayapınar
Talaytepe Eczanesi
04125022519
OTOGAR İLE SANAYİ ARASI YOLDAN İÇERİ GİRİŞTE İKİNCİ KAVŞAKTA SAĞDA. OTOGAR ARKASI 50 METRELİK YOLDA KOMPLEXİA (TEZ-GEL KOM KARŞISINDA )


Sidebar Alt Kısım İkili Reklam Alanından İlki 150x150
Sidebar Alt Kısım İkili Reklam Alanından İlki 150x150

E-Bülten Aboneliği