Telefon
WhatsApp
Üç bin yıllık Midyat Telkârisi coğrafi işaretli ürün olarak tescillendi

Daha önce Midyat Kaymakamlığı ve Midyat Belediyesi tarafından coğrafi işaretli ürün olarak tescillenmesi başvurusu yapılan üç bin yıllık geleneksel el sanatlarından "Midyat Telkârisi" Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Patent ve Marka Kurumu tarafından coğrafi işaretli ürün olarak tescillendi.

Patent ve Marka Kurumu'nun 16.08.2021 tarih ve 107 sayılı resmi coğrafi işaret ve geleneksel ürün adı bülteninde yayınlanan listeye göre 2020'de başvurusu yapılan üç bin yıllık geleneksel el sanatı "Midyat Telkârisi" 9 Ağustos 2021 tarihinde tescil edilmiştir, denildi.

Ayrıca aynı bültende yer alan bilgiye göre Midyat Acuru ve Midyat İnciri'ninde tescil edildiği, başvurusu yapılan Midyat Kavunu'nun ve çeşitli ürünlerin henüz tescil edilmediği öğrenildi.

Önümüzdeki günlerde Midyat Belediyesince coğrafi işaretli ürünler olarak başvurusu yapılan ve tescil edilen Midyat'ın ürünleri hakkında bir tanıtım çalışması ve basın açıklaması yapılacağı öğrenildi.

Tescil edilen "Midyat Telkârisi" hakkında bültende ayrıca şu detaylar paylaşıldı.

Midyat Telkârisi

Bu coğrafi işaret, 6769 sayılı Sınai Mülkiyet Kanunu'nun 41'inci Maddesi kapsamında 10.12.2020 tarihinden itibaren korunmak üzere 09.08.2021 tarihinde tescil edilmiştir.

Tescil No: 837

Tescil Tarihi: 09.08.2021

Başvuru No: C2020/430

Başvuru Tarihi: 10.12.2020

Coğrafi İşaretin Adı: Midyat Telkârisi

Ürün / Ürün Grubu: Telkâri işlemesi / Halılar, kilimler ve dokumalar dışında kalan el sanatı ürünleri

Coğrafi İşaretin Türü: Mahreç işareti

Tescil Ettiren: Midyat Kaymakamlığı

Tescil Ettirenin Adresi: Bahçelievler Mahallesi, Cumhuriyet Bulvarı, Hükümet Konağı Midyat-Mardin

Coğrafi Sınırı: Mardin ili Midyat ilçesi

Kullanım Biçimi: Midyat Telkârisi ibaresi ve mahreç işareti amblemi, ürünün kendisi veya ambalajı üzerinde kullanılır. Ürünün kendisi veya ambalajı üzerinde kullanılamadığında, Midyat Telkârisi ibaresi ve mahreç işareti amblemi, işletmede kolayca görülecek şekilde bulundurulur. Gümüşten üretilen Midyat Telkâri ürünlerinde "Midyat Telkârisi" isminin baş harfleriyle oluşturulan "MT-950" damgası vurulur. Altından üretilen Midyat Telkâri ürünlerinde "MT-(Ayar numarası)" damgası vurulur. Ürünün ambalajında; üretici adı, kullanılan malzemenin cinsi ve ayarı belirtilir.

Ürünün tanımı ve ayırt edici özellikleri

Midyat Telkârisi, genel olarak takılar (küpe, yüzük, kolye, gerdanlık, bileklik, bilezik, toka, halhal, broş, hızma vb.), kişisel kullanım (tarak, ayna, çanta, kitap ayıracı, kalem, isimlik vb.), süs (vazo, kalemlik, şekerlik, mücevher kutusu, çerçeve, çeşitli minyatür araçlar, minyatür oyuncaklar vb.) ve dekoratif ürünlerdir.

Gümüşten üretilen Midyat Telkârisi ürünleri 950 ayar olup üzerinde "MT-950" damgası bulunur. Altından üretilen Midyat Telkârisi ürünleri ise farklı ayarlarda olup "MT-(Ayar numarası)" damgası bulunur.

Midyat Telkârisinin geçmişi eskiye dayanır ve coğrafi sınır ile ün bağı bulunur. Midyat ilçesinde yaşayan Süryaniler, telkâri işlemesinin öncülüğünü yapmış ve yıllarca bu sanatı icra edip geliştirip günümüze ulaşmasını sağlamıştır. (İLKHA)

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!

eczane

Reklam

Yazarlarımız

Bismil Nöbetçi Eczaneler

E-Bülten Aboneliği