Telefon
WhatsApp
Ürünleri ellerinde çürümeye yüz tutan hal esnafı semt pazarlarının açılmasını istiyor
300 X 250 Reklam Alanı

Batman Sebze ve Meyve Hal Komisyoncuları, pazarların kapanması ve vatandaşların Covid-19 sürecinde evlerine çekilmesiyle sebze ve meyve alımında düşüş yaşandığını, bu nedenle ürünlerinin ellerinde çürümeye başladığını belirti.

Batman Valiliğinin, pazarcı esnafının haftanın bir günü cumartesi saat 10.00 ila 17.00 arasında açık kalacağı kararının çok yetersiz olduğunu belirten hal esnafı, tarlalardan aldıkları ürünlerin ellerinde bozulmaması için bu sayının en az üç güne çıkarılması gerektiğini söyledi.

Yarı fiyatına bile müşteri bulamadıklarını, tüm ürünlerinin ellerinde kaldığını vurgulayan hal esnafı, yetkililere seslenerek semt pazarlarının ivedi şekilde açılması gerektiğini kaydetti.

“Ürünlerimiz elimizde kaldı”

Pazarların kapanması nedeniyle ürünlerinin ellerinde kaldığını söyleyen Sebze ve Meyve Hali Komisyoncusu Halil Ağırman, “Bu 17 günlük tam kapanma sürecinde üreticiden zincirleme bir şekilde hal esnafına kadar birçok kişinin zararı olmuştur. Tam kapanmayı daha düzgün bir şekilde düzenleyebilirlerdi. Mesela semt pazarcılarını gruplar haline bölüp her semte 20’şer bir şekilde dağıtabilirlerdi. Pazarların kapanması ve seyyar satıcıların dışarı çıkamaması getirdiğimiz sebze ve meyveleri istediğimiz kişilere yetiştiremememize neden oldu. Bu elimizde kalan ürünlerin çürümesine neden oldu. Hatta yarı fiyatına bile müşteri bulamadık.” diye konuştu.

Halil Ağırman

“Pazarcılar için yeni bir düzenleme yapılsın”

Tam kapanma nedeniyle eskisi gibi ürün alamadıkları gibi üretici olan çiftçilerin ürünlerinin de tarlalarında kaldığını belirten Ağırman, şöyle devam etti:

“Tam da tarlalarda ekilen ürünlerin hasat toplama mevsimi. Domates, patlıcan, salatalık gibi yeni ürünlerin de çıkma zamanıdır. Özellikle salatalığın fiyatı şu anda tarlada 30 kuruşa kadar geriledi. Çiftçi arkadaşlar ürünlerini bize göndermek istiyor ama kabul edemiyoruz. Çünkü satacak müşteri bulamıyoruz. Marketler ne kadar ürün alabilirler ki? 17 günlük tam kapanmadan önce domates fiyatı 4 ila 4 buçuk lirayken, şu anda 2 buçuk liraya kadar düştü. Salgından önce limonun kilosu 5-6 lirayken şu an da 2 liraya satıyoruz. Sadece marketlerin açık olması elimizdeki sebze ve meyvelerin tüketilmesine yetmiyor. Bu yüzden pazarcılar için yeni bir düzenlemenin yapılmasını istiyoruz.”

Salim Görgün

“İnsanlar artık hangi belgeyi çıkaracağını bilemiyor”

Tam kapanmadan önce Van, Bitlis ve Hakkâri gibi illerden Batman’a sebze meyve almaya geldiklerini belirten bir diğer hal komisyoncusu Salim Görgün, “Batman’a il dışından gelmek isteyenlerden yolda bir sürü evrak istediklerinden dolayı gelemiyorlar. Çıkardıkları evrakları da çoğu zaman değişmiş diye kabul etmiyorlar. İnsanlar artık hangi belgeyi çıkaracağını bilemiyor. Batman’a yakın köylüler yaklaşık 10 gündür doğru dürüst ne sebze meyve getirebiliyorlar ne de gelip alabiliyor. Şu anda gitmek istiyorlar ama gidemiyorlar. Çünkü kendilerinden resmi belge isteniyor. Pikapçı adam ne belgesi çıkaracak. Bana geliyor ben belge veremiyorum. Kimden nasıl bir belge alacağını da bilmiyor. Bu nedenle köy halkı sebze ve meyvesiz kalıyor.” dedi.

“Pazarcılara en az üç gün izin verilmeli”

Bütün ürünlerinin ellerinde kaldığını ifade eden Görgün, “Domatesi şu anda 2 buçuk liraya veriyoruz kimse almıyor. Salatalığı yerinde 1 buçuk liraya aldık ama şimdi kimse almıyor. Piyasada marketler kalmış, onlarda belli yerlerden ürünlerini alıyor. Bu, çok yanlış bir politika. Çünkü zengin daha çok zengin, fakir ise daha çok fakir ediliyor. Pazarcılara bir gün izin çıkmış. İyide pazarcı ürünü elinde kalacak diye bir gün için ürün almaya korkuyor. Pazarcılara en az üç gün izin verilmesi gerekiyor ki ona göre rahatlıkla ürün alsın. Yetkililerin pazarları acilen belli mesafe kuralına göre açmalıdır.” şeklinde konuştu.

İshan Mert

“Coronavirus sadece pazarcılara mı var?”

Ellerindeki ürünlerin satılamaması nedeniyle çöpe gideceğini belirten esnaf İshan Mert ise şunları söyledi:

“Gelen müşteriye domatesin kilosunu 2 lira diyorum adeta dalga geçiyorlar. Coronavirus sadece pazarcılara mı var? Marketlere gidin izdiham var. Bizim söylememize gerek yok ki. Yazık değil mi, elimdeki salatalıkları 30 kuruşa vermek zorunda kalıyorum. Marketlerde ise kilosu 5 liradan satılıyor. Bir şekilde pazarların açılması lazım, yoksa bu mallarımızın çoğu çöpe gidecek.”

Şerafettin Yıldız

“Pazarların acilen açılmasını istiyoruz”

Halden ürün alan esnaf Şerafettin Yıldız, “Salgın süreci ve tam kapanmadan dolayı muzlar yüzde 50 indirime girmişti. Kilosu 12 liradan 7 buçuk liraya düşmüştü. Hal toptancıların ürünleri ellerinde kaldığı için mecburen zararına da olsa vermek zorunda kalıyorlar. Bu nedenle pazarların acilen açılmasını istiyoruz.” dedi.(İLKHA)

Anasayfa Reklam Alanı 1 728x90

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!

eczane

Reklam

300 X 250 Reklam Alanı

Diyarbakir Nöbetçi Eczaneler

Diyarbakır/Yenişehir
Gülan Eczanesi
04122285313
DAĞKAPI MEYDANI BOWER HASTANESİ KARŞISI DAĞKAPI CİĞERCİ İBO BİTİŞİĞİ


Diyarbakır/Yenişehir
Güneydoğu Eczanesi
04122282890
LİSE CAD. VALİLİK ARKASI NÜFUS MÜD. YANI GAP APT ALTI NO:38/A


Diyarbakır/Bağlar
Özdeniz Eczanesi
04122337649
CEZAEVİ ALT KÖŞESİ VALİ ÜNAL ERKAN İ.Ö.O SOKAĞI 6 VE 7 NOLU SAĞLIK OCAĞI KARŞISI PERŞEMBE PAZARI CADDESİ


Diyarbakır/Bağlar
Yenı Yasam Eczanesi
04122353131
ÖZEL BAĞLAR HASTANESİ KARŞISI AYDIN KAYA APT. BAĞLAR DÖRTYOL P.T.T. KARŞISI


Diyarbakır/Bağlar
Merkez Eczanesi
04122904511
KADIN DOĞUM HASTANESİ ARKASI BAĞCILAR MAH. YENİHAL 2. CAD. JİYAN 3 SİTESİ ALTI NO:25/A BAĞLAR ROYAL MARKET YANI ESKİ AVEA CAD.


Diyarbakır/Kayapınar
İskan Mafrak Eczanesi
04122513221
GAZİLER KAPLAN CİTYPARK DÜĞÜN SALONU IŞIKLARINDAKİ JİBERİN SOKAĞINDA AKKOYUNLU İLKÖĞRETİM OKULU KARŞISI LEZGİN 4 EVLERİ ALTI


Diyarbakır/Kayapınar
Pilatin Eczanesi
04122570530
DİCLEKENT NASIR USTA KALDİRİM HİZASİNDA. DİCLEKENT GO PETROL İLE OPET PETROL (ESKİ LUKOİL PETROL) ORTASINDA YENİYOL SON DURAK


Diyarbakır/Kayapınar
Talaytepe Eczanesi
04125022519
OTOGAR İLE SANAYİ ARASI YOLDAN İÇERİ GİRİŞTE İKİNCİ KAVŞAKTA SAĞDA. OTOGAR ARKASI 50 METRELİK YOLDA KOMPLEXİA (TEZ-GEL KOM KARŞISINDA )


Sidebar Alt Kısım İkili Reklam Alanından İlki 150x150
Sidebar Alt Kısım İkili Reklam Alanından İlki 150x150

E-Bülten Aboneliği