Telefon
WhatsApp
Van'da bayram alışverişi erkene alındı

İnsan sirkülasyonunun yaşandığı Cumhuriyet ve Maraş caddelerinde Giyim, mağaza, kasap, kuyumcu ve AVM'lerde alışverişlerini yapanlar, yasağın başlayacağı saat 19.00'a kadar alışverişlerini bitirip evlerine gitme telaşına girdi.

Yayımlanan kararnameye göre bu akşam saat 19.00'da başlayan kısıtlama 17 Mayıs 2021 saat 05.00'da sona erecek.

Kısıtlamaya tepki gösteren esnaf, işlerinde 3 gündür yoğunluk yaşadıklarını fakat kısıtlama ile birlikte iş yapamayacak duruma geleceklerini ifade ettiler.

Biriken vergi ve borçlarına karşı yetkililerden yardım beklediklerini söyleyen esnaf, iş yapamadıkları için borç ödeyecek durumda olmadıklarını ifade ettiler.

Bayram yoğunluğunun 18 gün erkene alındığını belirten erkek kuaförü Erkan Gül, 2 gündür işlerinde yoğunluk yaşandığını belirtti.

18 gün sürecek kısıtlanma sürecinin esnaf için zor geçeceğini söyleyen Gül, "Allah esnafın yardımcısı olsun. Devlet esnafı memur gibi görüyor. Memurlar işe gitmese bile maaşını alabiliyor ama esnaf için böyle bir şey söz konusu değil. Esnaf yaklaşık 20 gün evde oturacak para kazanamayacak. Esnaf çalıştığında hem kendine bakıyor hem de vergi ödeyerek devlet ekonomisine katkı sağlıyor. Ama esnaf çalışamadığında para kazanmak bir tarafa vergi ve borçlarını ödemek için cebinden para vermek zorunda kalıyor." dedi.

Yetkililerden bir destek beklediklerini dile getiren Gül, "Nasıl ki memurlar evlerinde oturup maaşlarını alabiliyorlarsa, bize de destek olunması gerekiyor." ifadelerini kullandı.

18 günlük tam kapanma durumuna geçildiğini hatırlatan market yetkilisi Harun Karaman ise şunları söyledi:

"Halkımız alışverişlerini bugünden yapmak zorunda kaldı. Bugün marketler için arefe günü diyebiliriz. Yoğunluğumuz sabah saat 09.00 itibari ile başladı. İftar vaktine kadar da bu yoğunluğun olmasını bekliyoruz. Bugünden sonra yoğunluk beklemiyoruz. Kısıtlama günlerinde de açık olacağız ama insanlar bayram alışverişlerini yaptılar. Onun için kısıtlama günlerinde yoğunluk olmasını beklemiyoruz." şeklinde konuştu. (İLKHA)

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!

Bismil Nöbetçi Eczaneler

E-Bülten Aboneliği