Telefon
WhatsApp
Van'da toprak işlemesiz tarım başladı

Yapılan etkinliğe İl Tarım ve Orman Müdürü İbrahim Görentaş, ilgili şube ve ilçe müdürleri, tarım kredi kooperatifi yetkilileri, basın mensupları ve üreticiler katıldı.

İl Müdürü İbrahim Görentaş, üreticilere ait sürümü yapılmayan tarlaya anıza ekim makinası ile ekim yapıldıktan sonra basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

 İl Müdürü Görentaş: “Tarımsal üretimde yeni yaklaşımlardan olan toprak işlemesiz tarım ile ilgili ilk uygulamamızı yapacağız. Bakanlığımıza sunmuş olduğumuz proje ile alınan anıza ekim mibzeri ile doğrudan ekim yöntemiyle arpa ekimi yapılacak. Bütün dünyada uygulanmakta olan ve son yıllarda ülkemizde de yaygınlaşmakta olan doğrudan anıza ekim yöntemiyle hem işçilik maliyetleri hem de sürüm maliyetleri düşerek çiftçiye büyük kolaylıklar sağlamaktadır. Klasik üretim yöntemlerinde yoğun toprak işleme yapılmaktadır. Yoğun toprak işleme, toprağın fiziksel ve kimyasal yapısını bozmakta ve çiftçiye ağır maliyetler getirmektedir. İlimizde ana ürünler olan buğday ve arpa üretiminde ise arazinin özelliklerine göre değişmekle birlikte ekim öncesi 3-5 kez traktörle tarlaya girilerek toprak hazırlığı yapılmaktadır. Direk anıza ekim yapan mibzer kullanılması ile bir seferde ekim yapılmakta, çiftçi açısından yakıtta yüzde 70-80 iş gücünden ve zamandan yüzde 50-60 tasarruf sağlanmaktadır. Aynı zamanda toprağın organik madde miktarında artış, toprak strüktüründe iyileşme, havalanma ve su geçirgenliği gibi toprak fiziksel özelliklerinde iyileşme, verim artışı hedeflenmektedir.” dedi.

Görentaş  “Klasik yöntemde, tarla pullukla sürülmekte, kültüvatör çekilmekte, gerekiyorsa kazayağı çekilmekte ardından mibzerle ekim yapılmakta ve ekim sonrası merdane çekilmektedir. Bunların hepsi yakıt, zaman ve işgücü sarfiyatına yol açıyor. Anıza ekimde ise sadece mibzerle ekim yapılıyor. Bu teknik, yakıt masrafını düşürdüğü gibi bunun yanında alet ekipman yıpranmasını da önlemektedir. Bu sistemle tarlada kalan ekin saplarının da tarlaya organik gübre olarak geri dönmektedir. Aynı zamanda toprağın yapısı da bozulmuyor. Böylece çiftçi daha fazla ürün ve gelir elde ediyor.” ifadelerini kullandı.

İlde yeni olan bu uygulamanın 13 ilçede de yaygınlaşması için, eğitim ve yayım çalışmalarının devam edeceğini söyleyen Görentaş, bu uygulamanın üreticilere hayırlı ve bereketli olmasını diledi. (İLKHA)

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!

eczane

Reklam

Yazarlarımız

Bismil Nöbetçi Eczaneler

E-Bülten Aboneliği