Telefon
WhatsApp

Van Büyükşehir Belediyesi Sağlık İşleri Dairesi Başkanlığınca başlatılan fizyoterapi hizmetinden geri dönüşler olumlu sonuçlar veriyor. 

Geçtiğimiz yıl Hemipleji hastalığına bağlı olarak yatalak hale gelen ve "Yürüyemez" denilen 75 yaşındaki İsa Yaşar, 3 aylık başarılı fizyoterapi tedavisiyle tekrar yürümeye başladı. 

Başkasından yardım almadan günlük ihtiyaçlarını da karşılayabilen yaşlı adamın yakınları Büyükşehir Belediyesine teşekkür etti. 

"Babamızdan umudumuzu kesmiştik"

Babasının yerinden dahi kalkamadığını belirten Yüksel Yaşar, "Yaklaşık 1 yıl önce babam yatalak hale geldi. Özel hastanelere dahi götürdüğümüzde bize yüzde 10'luk bir iyileşme sağlanabileceğini ifade ettiler. Bizler umudumuzu kesmiştik. Ciddi anlamda sıkıntılar yaşadık. Babam günlük ihtiyaçlarını karşılayamaz duruma geldi. Büyükşehir Belediyesine evde fizyoterapi için başvuruda bulunduk. Yaklaşık 3 aydır düzenli bir fizik tedavisi uygulandı. Babam şu anda tek başına yatağından kalkarak ihtiyaçlarını karşılayabiliyor. Hiç kimseden yardım almadan evin içinde gezebiliyor. Babamın tedavisinde emeği geçen herkese teşekkür ediyorum." dedi. 

"Hastamızda yüzde 80 oranında iyileşme sağladık"

Hasta yakınlarının evde fizik tedavi hizmetinden yararlanmak için Büyükşehir Belediyesine başvurduklarını belirten Fizyoterapist Adnan Arvas, hastanın durumuna uygun bir tedavi programı uyguladıklarını söyledi. 

Hastanın kısa sürede fizik tedaviye cevap verdiğini anlatan Fizyoterapist Arvas, "Amcamız felçli bir hastamızdı. Tedaviye başladığımızda sol tarafındaki eklem açıklığı epey ilerlemişti. Günlük yaşam aktivitelerini yerine getiremiyordu. Tamamen yatağa bağımlıydı. Uyguladığımız program ile aileyi de bilinçlendirerek tedavi sürecimizi hızlandırdık. 3 aylık sıkı tedavi programımızın ardından şu an hastamız tek başına yataktan kalkıp ev içerisinde ve dışarısında günlük ihtiyacını giderebilmektedir. Yaptığımız aktivelerle hastamızın kas kuvvetini ve eklem hareket açıklığını arttırdık. Beyinde bulunan nöroplastisiteyi geliştirdik ki vücut tekrardan unutmuş olduğu hareketleri yerine getirebilsin. Şu an hastamızda yüzde 80 oranında bir iyileşme sağladık. Kendisi de memnun ailesi de memnun. Programımız hâlâ devam ediyor. Tam istediğimiz seviyeye ulaştığımızda tedaviyi tamamlayacağız." diye konuştu. (İLKHA)

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!

eczane

Reklam

Yazarlarımız

Bismil Nöbetçi Eczaneler

E-Bülten Aboneliği