Ana Sayfa BİSMİL, GÜNDEM 28 Aralık 2016 802 Görüntüleme

Sur’da 14 tarihi eserin restorasyonu devam ediyor

Diyarbakır’ın Sur ilçesinde yaşanan çatışmalarda zarar gören 14 tarihi eserin restorasyonu devam ediyor.

Diyarbakır’ın Sur ilçesi çatışmalarda hasar gören 14 tarihi eserin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Vakıflar Genel Müdürlüğü koordinesinde başlatılan restorasyon ve renovasyon çalışmaları devam ediyor.

Restorasyon çalışmaları hakkında yazılı açıklama yapan Diyarbakır Valisi Hüseyin Aksoy, 13 eserin restorasyonunun 2017 yılının ortalarında, bir eserin ise 2018 yılının sonunda biteceğini belirtti.

Diyarbakır’da tarih ve medeniyetin ışığını geleceğe aktaran ender eserlerin olduğunu söyleyen Aksoy, “Diyarbakır’ı adeta açık hava müzesi haline getiren, mimarlık ve sanat tarihi alanında öncü rolü bulunan, her biri tarihve medeniyetin ışığını geleceğe aktaran ender eserlerden olan Diyarbakır Ulu Camii (5. Harem-i Şerif), Fatih Paşa (Kurşunlu) Camii, Şeyh Muttahhar Camii, Parlı Safa Camii, Hasırlı Camii, Kadı Camii, Nasuh Paşa Camii, Arap Şeyh Camii, Dört Ayaklı Minare, Ermeni Katolik Kilisesi ve Protestan Kilisesi, Sur İlçesinde yaşanan  olaylardan büyük hasar gördü.” dedi.

Fatih Paşa Caminin restore çalışmalarının 2018 yılının sonunda biteceğini ifade eden Aksoy,“Diyarbakır’daki ilk Osmanlı eseri olan Fatih Paşa Camii diğer adıyla Kurşunlu Cami,  Diyarbakır’daki camilerin en boyutlu ve en özenlisidir. Ancak 2015 yılında yaşanan terör olaylarında camiimizin içi, orijinal kapısı ve kepenkleri yandı, mihrap ve minber büyük zarar gördü. Fatih Paşa Camii 2008 yılında, Ermeni Katolik Kilisesi ise 2011 yılında proje kapsamında restore edilerek halkımızın hizmetine sunulmuştu. Ancak eserlerin hasar alması sonucu bu yıl içerisinde restorasyon çalışmalarına yeniden başlandı. Bu eserimizin restorasyon çalışmalarını 09 Aralık 2018 tarihine kadar tamamlamayı planlıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Restorasyon çalışmalarına 13 milyon liraya yakın ödenek ayrıldığını belirten Aksoy, “Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından yapılacak onarım ve renovasyon çalışmalarında Fatih Paşa Camii için 3 milyon 710 bin TL, Dört ayaklı Minare ve Şeyh Mutahhar Camii için 1 milyon 85 bin TL, Ulu Camii için 1 milyon 500 bin TL, Parlı Safa Camisi ve medresesi için 1 milyon 26 bin 432,44 TL, Sur Ermeni Kilisesi için 1 milyon 330 bin TL ve diğer renovasyon çalışmaları için yaklaşık olarak 505 bin 509,73 TL ödenek ayrılmıştır. Bunlara diğer çalışmaları da dâhil ettiğimiz zaman toplam 12 milyon 819 bin 719 TL bütçe ayrılmıştır.” dedi

“Bu eserleri en kısa sürede Diyarbakırlıların hizmetine açacağız”

Tarihi eserleri en kısa sürede Diyarbakırlıların hizmetine açacaklarını belirten Aksoy, “Terör olaylarından dolayı zarar gören diğer eserlerimizden olan Diyarbakır Ulu Camii (5. Harem-i Şerif), Şeyh Muttahhar Camii, Parlı Safa Camii, Hasırlı Camii, Kadı Camii, Nasuh Paşa Camii, Arap Şeyh Camii, Dört Ayaklı Minare ve Protestan Kilisesi ile ilgili Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından restorasyon çalışmalarına başlandı. Bu eserleri en kısa sürede değerli Diyarbakır halkının hizmetine açacağız. Ayrıca Kalkınma Bakanlığı Cazibe Merkezlerini Destekleme Programı kapsamında yürütülen projeler çerçevesinde Paşa Hamamı, Çardaklı Hamamı ve Şehzadeler Konağının restore çalışmalarına da başlandı. Bu üç eserin restorasyon çalışmaları için 3 milyon TL ödenek ayrıldı. Bu eserlerin restore çalışmalarını 2017’nin ilk yarısında tamamlamayı planlıyoruz.” diye belirtti.

Diyarbakır Valiliğince, Ulu Cami ve Hanlar Bölgesi Renovasyon Projesi 1’inci etap çalışmalarının tamamlandığını ifade eden Aksoy, “Projenin uygulamalarını Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yürütüyor. Yanık Çarşı ve onun karşı cephesinin cephe giydirme ve yenileme çalışmaları hızla devam ediyor.

Projenin tamamlanması ile Sur içinde örnek bir cephe çalışması yapılmış olacak ve diğer etap çalışmalarına ivedi bir şekilde başlanılacak.” İfadelerine yer verdi.

 

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Tema Tasarım | Osgaka.com